Д ържавите по света постепенно започват да въвеждат т.нар. дигитален данък. Това е допълнителен данък върху дигиталните услуги на ИТ гигантите. Той набира популярност в Европа, защото от години европейските държави критикуват ИТ гигантите, че прибягват до различни похвати, за да плащат по-ниски данъци извън САЩ.
Китай въведе ограничения за износ на технологии
Затова държави като Великобритания и Франция вече въведоха подобен данък, а други го обмислят. Той е насочен към големите ИТ компании, като няколко критерия определят коя компания трябва да го плаща. Във Великобритания например допълнителният данък е 2% от всеки приход от търсачки, социални мрежи и онлайн магазини, като важи за компании, които генерират по-голям от определения оборот.
САЩ отново затягат ограниченията за Huawei
Резултатът обаче е, че ИТ гигантите просто повишават таксите си с 2%, за да компенсират разликата. Това вече са направили Apple, Google и Amazon във Великобритания, събщава The Verge.
"Обикновено подобни увеличения на разходите се понасят от клиентите и като другите компании, които са засегнати от този данък, ние ще добавим таксата в нашите фактури от ноември", коментира говорител на Google за Великобритания пред в. Guardian. Допълнителният данък ще засегне и компаниите, които рекламират в платформите на Google.
Amazon също увеличава таксите си с 2% при това още от този месец. Това ще засегне компаниите във Великобритания, които използват платформата на Amazon, за да продават стоки и услуги.
Идеята за дигиталния данък не е нова. В своя оригинал, трябваше да се въведе единен глобален дигитален данък, но преговорите се разпаднаха. Затова държавите започнаха сами да го въвеждат с различни условия и стойности Подобен танък има още и в Италия и Турция. В Турция например Apple е вдигнала цените в онлайн магазина си за крайни клиенти със 7,5%.
Недоволството срещу Apple расте, включи се и Facebook
ИТ компаниите имат сходна позиция. Пред Guardian Google призовава правителствата да работят за реформа на международната данъчна система, а не да внедряват такси самостоятелно. Пред BusinessInsider и Apple казва, че "като много други" призовава правителствата за глобално споразумение, "за да могат правилата да са единни сред държавите и да са по-ясни и честни за бизнеса". За сега обаче не изглежда, че това ще се случи, особено след като САЩ са против идеята за такъв данък.
Защо Индия забрани хитовата социална мрежа TikTok
Тръмп нанася нов удар върху китайската социална мрежа TikTok
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!