И Т гигантите като Amazon, Facebook и Google стават твърде големи и влиятелни. Това може да наложи тяхното разцепване за доброто на всички, коментира американският академик Джонатън Таплин, цитиран от агенция Bloomberg.
ИТ гигантите в надпревара кой ще сложи край на смартфона
Таплин е автор на множество книги за дигиталните компании, основател е няколко компании. Всъщност, той е създател и на една от първите онлайн услуги за стрийминг на видео цели 10 години преди създаването на YouTube. Бил е инвестиционен банкер и дори мениджър на турнетата на Боб Дилън.
Джобс създал iPhone, защото мразил служител на Microsoft
Над 5 млрд. души по света вече имат мобилен телефон
Таплин смята, че ИТ гигантите в момента са съвсем близо до създаване на монопол, подобно на телефонните системи Bell през 1956 г. Данните сякаш подкрепят твърдението му. Google получава 77% от приходите от реклами в онлайн търсачките в САЩ. Общо Google и Facebook държат 56% от пазара на мобилни реклами. Amazon реализира 70% от всички продажби на електронни книги и 30% от целия пазар на електронна търговия в САЩ. Според Таплин общо всички услуги на Facebook, включително Instagram, WhatsApp и Messenger, реализират 75% от целия трафик в социалните мрежи през мобилно устройство.
Изкуственият интелект ще промени как се води война
Учени създадоха изкуствен интелект, който чете мисли
Други икономисти също потвърждават думите на Таплин. Дейвид Аутор от Масачузетския технологичен институт (MIT) смята, че големите и престижни технологични брандове могат да избутват по-малките конкуренти или да ги поглъщат и да стават още по-мощни. Освен това имат големи печалби и дават големи заплати на служителите си, което ги прави още по-привлекателни.
10 сбъднали се прогнози на Бил Гейтс от 1999 г.
Според академиците това е възможно, защото въпреки размерите си, ИТ гигантите реално имат по-малко служители спрямо големите компании отпреди няколко десетилетия, но взимат непропорционално голям дял от националните приходи. Анализаторите дори смятат, че тази диспропорция намалява средния резултат и ефективност на труда и заплащането на цялата икономика и дори може да помага за забавянето на икономиката като цяло.
Друг проблем е, че колкото по-големи стават тези компании, толкова по-трудно е за малките и стартиращи фирми да са успешни. Същевременно, близо половината от всички нови работни места се създават именно от стартъпи. По-малката вероятност за успех, значи и по-малко работни места.
5 проекта на Google, за които повечето хора не знаят
Питър Орсзаг от Bloomberg и председателя на съвета на икономическите съветници на Барак Обама Джейсън Фърман показват и друг признак на монопола, наличен в технологичните "суперзвезди". Те имат свръхголяма възвращаемост на капитала, които не са се отразили в по-големи бизнес инвестиции.
Според Таплин има и още много други признаци, които трябва да се вземат предвид. Той препоръчва на институциите да си припомнят 1956 г., когато САЩ принуди Bell Labs да лицензира патентите си за всички желаещи. В резултат, много компании използваха тези технологии за създаване на вълна от иновации като полупроводници, соларни панели, лазери, мобилни телефони, сателити, компютърни езици. Тази мярка е директно отговорна и за комерсиализирането на тези технологии и създаването на нови компании като Motorola, Intel, Texas Instrument и раждането на Силициевата долина. Ако сегашните ИТ гиганти направят същото, това може да отвори вратата за много по-големи иновации, смята Таплин.
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!