Apple обяви, че ще пусне нова технология, която ще сканира iPhone и Mac устройствата на потребителите, за да открива в тях снимки с насилие или сексуален тормоз над деца, съобщава TechCrunch. Идеята обаче предизвика критики сред правозащитни организации.
Apple казва, че технологията е част от пакет софтуерни инструменти, които ще въведе първо за американските потребители, но планира постепенно да са достъпни и в други държави. Целта им е да повишат сигурността на децата, които използват услугите на компанията.
Новите системи ще сравняват снимките в устройствата и iCloud профила на потребителя с база данни изображения, които нарушават правилата. При откриване на такива кадри, ще се подава сигнал към полицията. Също така технологията ще може активно да блокира изпращането и получаването на на такива кадри през iMessage, особено за детските профили. Ще се блокират и опити за търсене на такова съдържание през приложението Search и гласовия асистент Siri.
Apple казва, че технологията ѝ NeuralHash ще сканира снимките при трансфера между устройствата и iCloud. Това ще се случва без информацията да се декриптира.
Facebook иска да анализира данни без да ги декриптира
Съобщението обаче предизвика критики от правозащитни организации и експерти. Професорът по криптография Матю Грийн от Университета "Джон Хопкинс" коментира, че замисълът на технологията е добър, но "представете си какво може да се направи с нея в ръцете на едно авторитарно правителство".
Той допълва, че дори и Apple да успее да предпази системата от злоупотреби, тя ще разчита изцяло на база данни с изображения, които потребителят няма как да провери. А за да работи, системата ще слага своеобразен рейтинг на всеки кадър. Особено като се има предвид, че системата ще анализира и кадрите в самите устройства.
"Те убиват хора", защо Джо Байдън критикува Facebook
Байдън отстъпи и обяви, че Facebook не убива хора
Apple казва, че компанията няма да може да вижда дори резултатите от сканирането. Те ще са криптирани допълнително. Данните ще се декриптират само, когато даден потребител превиши предварително зададен брой открити от системата изображения. Компанията е наясно, че често тези изображения се съхраняват на части и системата ще може да открива и тях, като дори елементите ще се броят към лимита.
При достигането на лимита, кадрите ще се декриптират и преглеждат от служител, който ще предприема допълнителни мерки като блокиране на профила, известяване на властите и т.н. Apple казва, че процесът е направен така, че потребителите, които не нарушават, няма от какво да се притесняват и съдържанието им няма да бъде видяно от никого.
Правозащитната организация Electronic Frontier Foundation обяви, че методът практически създава "задна врата" в защитите на услугите и данните на Apple, които тя рекламира усилено. "Дори и добре описана, внимателно премислена и направена задна врата, си остава задна врата", казва фондацията.
Подобни технологии вече се прилагат и от други компании и облачни услуги. Сред тях са Dropbox, Google, Microsoft и Facebook.
Зукърбърг иска да преобрази Facebook
Сенатори искат да махнат защити на социалните мрежи
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!