Е дин от най-известните инвеститори в Силициевата долина, Роджър Макнами, обвини Google и Facebook в "агресивно хакване на мозъци". Това написа самият той в материал за USA Today. Макнами дори обяви, че съжалява, че е помогнал за създаването на интернет гигантите.
ИТ гигантите са опасно големи и трябва да се разцепят
ИТ гигантите в надпревара кой ще сложи край на смартфона
"Те се превърнаха в заплаха за общественото здраве и демокрацията", пише Макнами. Причината е в постоянната необходимост на тези компании да увеличават приходите си, като основният им източник на доходи е онлайн рекламата. Именно бизнес моделът на интернет гигантите е проблемен, смята Макнами. Според него заради онлайн рекламата компаниите са взели методи от хазарта, за да направят продуктите си пристрастяващи. Колкото повече човек използва услугата на дадена компания, толкова повече информация тя събира за него, което ѝ помага за увеличаване на приходите от реклама.
Джобс създал iPhone, защото мразил служител на Microsoft
Над 5 млрд. души по света вече имат мобилен телефон
"Подобно на хазарта, никотинът, алкохолът и хероинът, Facebook и Google, особено чрез YouTube, създават краткотрайно удоволствие със сериозни негативни последици в дългосрочен план... Колкото повече големите интернет компании знаят за вас, толкова повече власт и възможност имат да влияят върху вас и да ги убеждават да правите неща, които служат на икономическия им интерес. Facebook, Google и останалите се конкурират за вниманието на всеки потребител, подкрепят пристрастието и намаляват разнообразието от идеи. Негативните последици растат с времето... Проблемът е рекламният бизнес модел, който кара компаниите да увеличават вниманието на всяка цена, което води до агресивно хакване на мозъци", пише Макнами.
10 сбъднали се прогнози на Бил Гейтс от 1999 г.
Според него самите компании също са жертва на това. "Ръководителите на Google и Facebook са добри хора и тяхната стратегия е с добри намерения, но нежеланите странични последици водят до сериозни вреди за обществото, демокрацията и икономиката", коментира Макнами пред онлайн изданието BusinessInsider. Той смята, че има какво да се направи чрез ограничаване на следенето в интернет и изобилието от реклами, но ще са необходими общи усилия, за да се постигне това.
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!