С лед гласуването на Европейския парламент (ЕП) вчера, Интернет беше "спасен" от приемането на спорните текстове в новата директива за авторското право в интернет. Това обаче далеч не означава, че битката е приключила. Всъщност, тя тепърва започва.
Спряха промените за авторското право в интернет
Съдът на ЕС защити свободното поставяне на хиперлинкове
Миналият месец предложението беше прието в една от комисиите на ЕП. В него има два спорни текста в членове 11 и 13. Именно те създадоха сериозното недоволство на ИТ индустрията и немалка част от евродепутатите.
Социалните мрежи са като "поведенчески кокаин"
Член 11 предвижда въвеждане на задължение за интернет търсачките и социалните мрежи да споделят част от приходите си с медиите, когато показват линкове към техни новини и материали. Според привържениците на идеята, социалните мрежи и търсачките печелят много като използват няколкото реда текст в хиперлинковете в резултатите и потоците си от публикации. Критиците смятат, че това ще облагодетелства само някои медии и като цяло ще доведе до ограничаване на разпространението на връзки. Те дават за пример фактът, че в Испания и Германия вече има такива закони на местно ниво и там Google News напълно спря работа, което е намалило трафика към сайтовете.
Член 13 беше още по-спорен. Той предвиждаше създаване на задължение за сайтовете, социалните мрежи и интернет платформите да следят и премахват всякакво съдържание с неуредени авторски права. Ако не го направят, ще подлежат на отговорност и глоби. Идеята може да породи създаването на филтри, които да блокират съдържанието още преди да е публикувано. Така дори популярните "мииймове", анимирани GIF-ове и други картинки, които потребителите споделят с охота, може да се окажат нарушители, защото често използват фрагменти от филми, клипове и др. Това твърдят критиците. Привържениците на Член 13, които са предимно от музикалната индустрия, смятат, че идеята е просто да не се позволи безразборното качване на авторско съдържание навсякъде и да улесни процеса, по който създателите на съдържание да получават коректно възнаграждение за труда си.
Европа дава тласък на онлайн пазара
ЕК прекрати процедура срещу България за нарушения на авторското право
Според противниците на Член 13 обаче в сегашния си вид, законът е твърде широко формулиран и би създал условия за цензура. Водещи компании се обявиха против закона, а няколко европейски страници на Wikipedia ограничиха временно достъпа до статиите си в знак на протест и демонстрация какво може да се случи.
Wow, the @EU_Commission knows less about what this vote is about than the Wikipedia community. Misquoting the original proposal, which is not the version that will be voted on Thursday, and showing ignorance about amount of 3rd party content on #Wikipedia. https://t.co/qFwnVyFuZT
— Julia Reda (@Senficon) 3 юли 2018 г.
Водещи личности в бранша също протестираха с отворено писмо, като сред тях беше и създателят на стандарта WWW Тим Бърнърс-Лий. Според тях Член 13 създава "безпрецедентна посока към трансформацията на Интернет от отворена платформа за споделяне и иновации в инструмент за автоматизиран шпионаж и контрол на потребителите".
Европейската комисия (ЕК) отговори, че Член 13 няма да засегне онлайн енциклопедиите, което беше остро оспорено. Евродепутатът Джулия Реда е една от най-активните по темата и е остър опонент на двете предложения.
Тя поведе активна онлайн кампания с призиви към гражданите на ЕС да се свържат със своите евродепутати и да поискат да гласуват против закона. Имаше и онлайн петиция с над 880 000 души, които са против приемането на предложенията. В крайна сметка предложенията за Член 11 и Член 13 бяха отхвърлени с 318 гласа "против" срещу 278 гласа "за".
С това обаче темата не приключва. Предложението остава в дневния ред на ЕП за следващата му сесия, която ще е през втората седмица на септември т.г. През това време неговите вносители могат да направят промени. Съоснователят на Wikipedia Джими Уелс вече обяви, че е готов да участва във всякакви разговори с евродепутати по темата. "Всички, които са гласували в подкрепа на предложенията, са поканени да говорят с мен, за да постигнем компромис. Това не е проблем между технологичните гиганти и музикалната индустрия, а засяга обществото. Ще ви вдигна телефона по всяко време. Ще дойда в Брюксел, за да се срещна с вас. Не е трудно да водим продуктивен диалог. Не слушайте само корпоративните лобисти. Слушайте хората, които са от Интернет", пише Уелс.
I'll take your phone call anytime. I'll come to Brussel to meet with groups of you. It isn't hard to have a productive dialogue. Don't only listen to corporate lobbyists. Listen to people who are of the Internet.
— Jimmy Wales (@jimmy_wales) 5 юли2018 г.
Обществото на авторите, композиторите и издателите на музика (Sacem) коментира пред TechCrunch, че случилото се е "стъпка назад, но не е краят". Авторите очакват още по-голяма подкрепа от колегите си. "Уверени сме, че Европейският парламент накрая ще подкрепи рамка, която напълно взима предвид правата на създателите в дигиталния пейзаж на 21-ви век", се казва още в изявлението на организацията.
Facebook споделяла лични данни с 61 други компании
Зукърбърг в ЕП: Извинявам се, не направихме достатъчно
В следващите около два месеца има време за много подобни срещи и дебати. След това трябва да се проведе и пленарен дебат и ще предстои ново гласуване на предложенията, които най-вероятно ще са в изменен вид. Да се намери подходящ баланс и компромис, който да се хареса на всички ще е доста трудно. Два месеца може да се окажат недостатъчни, което отново може да доведе до напрегната кампания и гласуване в ЕП.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!