Д остъпът до интернет вече се превръща в комунална услуга, която е еквивалентна на осигуряването на електричество за дадено жилище. И докато в повечето градове вече има доста изградени мрежи, то при по-отдалечените населени места това не е точно така.
Астронавти си принтираха месо в космоса
Освен това и самите съществуващи мрежи са стари и все по-натоварени. Затова от години експерти по целия свят работят по различни решения. Сред тях е и възможността да се използва вече изградената електропреносна мрежа за едновременното осигуряване и на достъп до интернет.
Папата призова да се внимава с изкуствения интелект
Технологията съществува от доста години, но имаше и множество проблеми. Тя не предлагаше достатъчно високи скорости и имаше твърде много смущения в сигнала, които влошаваха качеството на връзката. Вече почти 20 години Panasonic работи по технологията и сега смята, че разполага с достатъчен напредък, за да може да разгърне нейния потенциал, съобщава онлайн изданието Spectrum на организацията IEEE, която отговаря за разработката и сертифицирането на много от комуникационните стандарти.
Направените подобрения са доста и включват съвместимост с новия стандарт IEEE 1901a и функции от технологията OFDM на компанията. Резултатът е нова версия на технологията HD-PLC, която може да работи на няколко честоти едновременно без те да си пречат една на друга. Това е важно, защото самото предаване на интернет връзката през електрическите жици става именно посредством радио честоти.
Новата версия на технологията е съобразена и с потенциални проблеми с използваните честоти от радиолюбителите. Американската Национална асоциация на радиолюбителите също казва, че не е открила проблеми.
9 неща, които Бил и Мелинда Гейтс не са очаквали от 2018г.
Оглупяват ли хората заради все по-умните технологии
Разработката позволява и индивидуална настройка на мощността на сигнала по отделно за всяка честота. А това означава, че технологията може да се вмести в стандартите за електромагтнитна радиация на всяка държава или регион.
Максималната скорост е 1Gbps при 100MHz, като това е възможно само през отделни трасета като коаксиални кабели например. Предишната версия на стандарта предлагаше 500Mbps максимална скорост при 50MHz честота.
Освен това сигналът може да се компресира, което увеличава дистанцията, която може да измине. Изчисленията показват, че при използването на един канал със 7MHz, данните могат да се изпращата със скорост 60Mbps на двойно по-голямо разстояние спрямо предишната версия на стандарта.
Системата може автоматично да анализира състоянието на всички налични канали и да избира най-подходящите във всеки един момент. По този начин се гарантира по-голяма стабилност на връзката и скоростта и технологията може да се използва надеждно както за ежедневието, така и за индустриални цели.
Мъск: Хората подценяват изкуствения интелект
Изкуственият интелект е като ядрената енергия, смята Гейтс
Чрез подобна технология ще може да се осигурява интернет връзка за всяко устройство, което е свързано с електрическата мрежа. За сега основният конкурент на HD-PLC ще са новите мобилни мрежи от пето поколение. Те също претендират да осигурят високоскоростен интернет достъп без необходимост от допълнителни кабели. Panasonic Обаче казва, че не цели да замени 5G, а иска да го допълни, особено на местата където безжичните мрежи не са подходящи.
Друг проблем ще е стандартизирането на технологията. Ще е нужен допълнителен чип, който да позволи на устройствата да използват технологията, което може да не се хареса на всички производители. Все пак, Panasonic цели около 2025 г. да има потенциален пазар за технологията в размер на 800 млрд. долара.
5 необичайни технологии и стартъпа от Webit 2019
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитни новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!