В се по-голям брой интернет платформи и услуги започват да изолират руски сайтове и медии. Русия отговаря с реципрочни мерки, което създава риск от създаване и на трайно разделение на Интернет, съобщава в. The Wall Street Journal.
През почивните дни Google и Meta обявиха, че ограничават достъпа на държавните руски медии до платформите си за онлайн реклама. Те нищо ще могат да рекламират в тях, нито ще печелят пари от рекламите, които показват през тях.
В последствие Meta дори обяви, че ще ограничи достъпа на някои руски потребители до профилите им в социалните си мрежи. Ще бъде ограничен и достъпът до руските държавни медии през Украйна.
Изкуственият интелект не може да има авторски права
Русия отговори, като ограничи достъпа до Facebook и Twitter. Страната поиска и от Google да възстанови достъпа до медийните руски канали в YouTube в Украйна, съобщи Reuters. Много интернет доставчици също започнаха да ограничават достъпа до руски сайтове като Yandex, социалната мрежа VK и др.
Вместо това обаче Google обяви още мерки. Една от тях е, че популярното приложение Maps вече няма да показва състоянието на трафика в Украйна, съобщава Axios. Това се превърна в един от методите за информация къде може да са военните конвои заради спряното движение. Говорител на Google обяви, че данните няма да се показват в приложението, но хората в Украйна, които използват Maps за навигация, ще продължат да получават съвети и за трафика.
За сега Apple не е обявила подобни мерки. Изпълнителният директор на компанията Тим Кук обяви в Twitter, че тя подпомага местни хуманитарни усилия, но не навлезе в повече подробности.
Мъск обвини регулатор, че ограничава свободата му
Всичко това може да ускори разделението на интернет и превръщането му в т.нар. сплинтернет, предупреждават анализатори пред The Wall Street Journal. Сплинтернет е термин, който описва разделянето на интернет на различни зони и мрежи, които не са свързани помежду си и са със собствени правила. Подобна е ситуацията в Китай, където много чуждестранни сайтове и платформи са ограничени.
Замисълът на Интернет е точно обратното - да бъде глобална мрежа, в която всички имат равноправен достъп и информацията пътува и се обменя свободно. Геополитическата обстановка обаче от години променя тази концепция и вече много страни обмислят собствени правила за онлайн съдържанието, коментира Дейвд Кей от Университета на Калифорния. А по всичко личи, че ситуацията в интернет ще става все по-сложна, следвайки случващото се в реалния свят.
Google тества нов дизайн за страницата на търсачката си
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!