И зкуственият интелект (AI) се използва от все повече хора. За сега преобладаващата част от тях само експериментират с тази технология, като не бързат да ѝ се доверяват. Това показва проучване на британския регулатор Ofcom, цитирано онлайн изданието Telecoms.
Според него 79% от тийнейджърите на възраст 13-17 г. използват инструменти и услуги с генеративен изкуствен интелект (Gen AI). За сравнение, само 31% от всички пълнолетни казват същото. 24% от тези, които не използват Gen AI дори не знаят какво е това.
Проучването сочи, че броят на хората, които пробват технологията бавно се увеличава. Младежите разчитат предимно на асистенти като Snapchat My AI и така пробват Gen AI – 51% от тях. По-възрастните предпочитат да използват ChatGPT директно от официалния му източник. Общо 23% от всички интернет потребители на възраст 16 г. и повече казват, че използват ChatGPT.
Колко "тайни" са разговорите ни с ChatGPT
58% от ползвателите на бота споделят, че го използват предимно за забавление и им е интересно да го изпробват. 33% казват, че разчитат на ChatGPT в работата си, а 25% го използват за помощник по време на учене.
Повечето потребители не подценяват Gen AI, показва още проучването. 58% от всички анкетирани казват, че са загрижени за това как AI ще повлияе на обществото като цяло. Младите са най-загрижени, като 67% от хората на възраст 16-24 г. мислят същото.
Като цяло, резултатите показват, че Gen AI навлиза като почти всяка нова технология. Младите потребители са най-любопитни и основен двигател на разгръщането ѝ, докато по-възрастните са малко по-въздържани и скептични, но постепенно също я възприемат.
И Amazon пуска свой чатбот, този път за фирми
Новият модел на OpenAI уплашил дори служителите
Основното предизвикателство е доверието. За неговото изграждане могат да помогнат не само компаниите, но и регулаторите, които да въведат подходящи механизми за контрол и защита.
Google подобрява светофарите с AI
Google направи по-точна прогноза за времето с AI
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!