"Рестартирай и ще се оправи" е класическа максима, която се свързва с по-старите версии на Windows и множеството проблеми около тях. При смартфоните това обикновено не е така и има случаи, когато работят дори по няколко месеца без рестартиране дори и при наличие на проблеми.
Как да освободим повече място в телефона си
Има ли изобщо смисъл от рестартиране на Android? Като цяло, да, но не е задължително да е толкова редовно, колкото е при Windows. Докато при Windows редовното рестартиране може да помогне за по-добрата цялостна работа на системата, при Android процедурата е наложителна най-вече при наличието на по-упорит проблем.
Как да проверим смартфона си за опасни приложения
Android, особено при по-актуалните си версии, се справя много по-добре с управлението на временната и системната памет и приложенията, които я използват. Това позволява на платформата да работи стабилно и бързо доста по-дълго време и да "изчиства" грешки и останки от блокирали и съответно рестартирани приложения.
Все пак, няма все силен софтуер. Затова и при Android понякога се налага рестартиране на системата. Особено, когато има по-траен проблем с дадена функция или модул, например ако Bluetooth не иска да се стартира или някое приложение постоянно блокира. Много често рестартирането оправя такива по-дребни, но досадни проблеми.
Всички устройства на Android разполагат с два вида рестарт. Първият е нормален, като може да се извърши чрез натискане и задържане на бутона за включване и изключване. Ще се появят опциите за изключване на телефона, рестартиране и включване на самолетния режим. Опциите за изключване и рестартиране ще имат еднакъв ефект върху системата.
Вторият вариант е т.нар. Hard Reboot. Това е еквивалент на бутона за директно рестартиране, който имаха всички по-стари настолни компютри. При него системата се рестартира директно, без да чака изключване на приложения и модули. Това означава, че всякакви незапаметени данни могат да бъдат загубени.
Как да защитим умен телевизор от вируси
Къде да сложим рутера за по-висока скорост на връзката
"Грубият" рестарт може да се направи по всяко време, като се натисне и задържи бутонът за включване и изключване на телефона докато устройството не се изключи. Обикновено е нужно задържане на бутона за около 20 секунди преди рестартирането да започне. Това е полезен метод, когато телефонът е блокирал напълно и не реагира на никакви други команди. Същият ефект може да се получи и при сваляне на батерията, но много от актуалните модели смартфони и таблети не разполагат със сменяеми батерии.
5 неща, които можем да правим със стар смартфон
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!