Т радиционните пароли са най-слабото звено в сигурността на профилите на потребителите и служителите. Затова пред последните години популярност набира т.нар. двуфакторна аутентикация, която е позната и с термина двустепенна идентификация, както и други сходни имена. Най-често накратко се използва далеч по-семплото 2FA.
Най-активният ботнет се завърна с нова кибератака
2FA има и своите критици, които казват, че технологията не е толкова сигурна и всеки от популярните 2FA методи могат да се преодолеят от хакерите. Това действително е така, особено за 2FA с SMS или код от приложение. Даже вече имаше няколко подобни случая.
Какво трябва да знаем за Project Moca на Microsoft
Европейска акция разби "най-сигурната" чат платформа
Но, статистиката показва и друго. 2FA значително намалява риска от хакерска атака, отбелязва онлайн изданието How-to Geek. Данни на Microsoft например откриват, че през януари 2020 г. малко над 1 млн. профила в услугите на компанията са били хакнати. Това звучи като много, но софтуерният гигант всъщност има над 1 млрд. активни профила на потребители, които влизат средно 30 млрд. пъти общо всеки месец.
Статистиката показва, че през януари т.г. са били компрометирани средно по 32 000 Microsoft профила дневно. Компанията обаче е успяла да спира и по над 300 млн. опита за фалшиво влизане в профилите на ден.
Данните показват още, че 99,9% от всички хакнати Microsoft профили нямаше да бъдат превзети, ако техните собственици са използвали 2FA. Това показва, че дори и 2FA да не е 100% гаранция за сигурност, то използването ѝ значително намалява риска от хакерски пробив.
Microsoft коригира 17-годишна "дупка" в Windows
Много домашни рутери са незащитени от хакери
Разбира се, 2FA има известен недостатък - изисква влизане в две стъпки, което може да забавя процеса. Малко е досадно, когато това трябва да се активира и направи за всеки профил поотделно. Ползите си заслужават, особено за имейла, онлайн банкирането, онлайн пазаруването, че дори и за профилите в социалните мрежи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!