Р уската инвазия в Украйна доведе до поредица от международни реакции като санкции, бизнеси, които се изтеглиха от Русия и т.н. Случващото се увеличава риска и за друг проблем - появата на сплинтернет.
Терминът символизира разделянето на интернет на отделни зони, които може и да са изолирани една от друга с много малко или дори никакви точки на взаимен достъп. Подобен процес би бил точно обратното на замисъла на Интернет - да бъде единна мрежа за всички по целия свят и да осигурява равноправен достъп до информацията.
Замисълът за сплинтернет има и своите предимства, като терминът е дело на Cato Institute още през 2001 г., отбелязва онлайн изданието LightReading. Тогава институтът описва идеята за сплинтернет като "паралелни Интернети, които работят като самостоятелни, частни и автономни вселени".
Идеята обаче е не те да са изолирани или враждуващи, а по-скоро да "подредят" различните функции и информация в различни системи. Така всяка от тях ще може да се развива според нужното, без това да е в ущърб на останалите. А потребителите пък ще могат да преминават от едната в другата мрежа или да използват няколко от тях едновременно в завимост от конкретните си нужди.
Руската интернет изолация става все по-сериозна
ICANN отказа да "спре интернета" на Русия
И докато чисто технически сплинтернетът може действително да има ползи, то с времето терминът получи геополитическа символика. Сега под сплинтернет се разбира отделянето на дадена държава или район от останалия Интернет.
Макар и трудно, това е възможно, тъй като всяка държава има вътрешна мрежова инфраструктура. Тя има множество точки на свързаност с глобалния интернет, но някои от тях могат да бъдат прекъснати или ограничени както физически, така и софтуерно.
Криптоборсите отказват да блокират Русия
И в момента не липсват подобни примери. Интернетът на Северна Корея например е силно ограничен и строго контролиран. В Китай също има т.нар. "Велика китайска защитна стена", която ограничава достъпа на китайските потребители до определени сайтове и съдържание от глобалния интернет. Причините за това не са технически, а изцяло геополитически.
Сега и Русия е на път да се окаже в подобна ситуация, при това с доста по-мащабни ограничения. Част от тях не са решение само на руските власти. В дните след старта на инвазията много компании спряха да предлагат услугите си в страната. Сред тях бяха и два от водещите интернет доставчици Lumen и Cogent, които са своеобразни доставчици за доставчици. Те осигуряват част от международната свързаност за местните телекоми и интернет оператори.
Apple спира повечето си дейности в Русия
Кибератака пречи на сателитните комуникации
Доставчиците извън Русия пък масово започнаха да ограничават достъпа до руски сайтове. В отговор Русия започна да блокира социални мрежи като Facebook, Instagram, както и да обмисля по-сериозни санкции срещу интернет компаниите. Появиха се дори слухове, че страната се подготвя напълно да се "разкачи" от глобалния интернет и да остане само с вътрешната си мрежа.
Подобен развой на нещата обаче ще доведе до сериозни негативни последици за всички. Руските граждани и бизнес ще останат без достъп до информация и много интернет услуги. Ще се създаде и опасен прецедент за допълнителното ограничаване на интернет в различните държави.
"Призоваваме всички, които обмислят стъпки за ограничаване на интернет достъпа в Руската федерация, внимателно да обмислят всички последици на подобни мерки и техните възможни нежелани ефекти и да действат с целенасочени, отворени и стратегически решения, които да са в тон с международните човешки права и принципи на законност, необходимост и пропорционалност", обявиха няколко групи, водени от Wikimedia Foundation и Access Now.
"След като мрежовите оператори покажат възможност да променят достъпа на базата на политически решения, другите правителства ще го забележат. Това ще привлече регулаторни промени, които ще променят мрежовата свързаност в реално време според политически линии. Ако тръгнем по този път, много бързо мрежата на мрежите ще спре да съществува. Интернет е за всички", предупреждава и организацията Internet Society.
Разделянето на Интернет поради политически причини ще е вредно и за световната икономика. Много компании разчитат именно на глобалната мрежа, за да предлагат услугите си, включително на международната сцена. Без единен интернет много от тези услуги ще се обезсмислят или просто няма да бъдат налични. Затова решенията за ограничаване трябва да се взимат много внимателно и да се обмислят добре, а да не бъдат прибързани.
Интернет платформите изолират руските сайтове
Един хакер иска да свали един режим - реалистичен план или научна фантастика
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!