Д оста време мнозина работиха от домовете си поради наложителните фактори на пандемията. И ако тя в момента се е "укротила", очакванията са, че наесен това може да се промени. Тогава отново много хора ще се върнат в домашните офиси.
А дори и прогнозите за пандемията да не се сбъднат, голям брой служители вече превръщат работата от разстояние в редовна част от своето работно ежедневие. А ако работата вкъщи не е временно явление, то е препоръчително домашният офис да се сдобие с малко подобрения, отбелязва Ars technica.
Първото е в интернет връзката. Но просто абонамент за по-бърз интернет не е достатъчно, а и често не е решението. Причината е, че особено в България, домашният интернет и сега е на доста добри скорости дори и при повечето евтини тарифи. Дори и много добрият интернет до дома обаче може да е безполезен, ако не е "разпределен" правилно вътре. А тази задача е на рутера.
6 грешки в стойката, които допускаме докато седим
Ако използвате няколко устройства едновременно и с висока интензивност, то домашната Wi-Fi мрежа може да се претовари, особено ако е осигурена от по-стар рутер. Той може да не поддържа новите стандарти при Wi-Fi и да се окажете в ситуация с най-нов лаптоп и смартфон, поддържащи Wi-Fi 6 например, но да разчитат на интернет от стар рутер, който поддържа само доста по-старите стандарти или дори само 2.4GHz безжична мрежа.
Разположението на рутера в дома също е важно. През колкото повече стени трябва да премине сигналът, толкова повече той ще отслабне. Също така, в зависимост от препятствията, може да се получат мъртви точки или зони с доста по-ниски скорости от обичайното. Ако няма как рутерът да бъде позициониран по-добре, подобни проблеми могат да се компенсират с Wi-Fi усилватели - малки устройства, които най-често се свързват с контакт и осигуряват допълнителни зони на покритие на наличната мрежа.
Достатъчно ток ли пести изключването на лампите
Как да заредим Android смартфон най-бързо
Друга препоръчителна придобивка е по-голям монитор или втори дисплей. Работата само на лаптоп или на монитор с недостатъчна площ може да е доста по-неудобна и по-бавна. Особено, ако се налага постоянно превключване и преподреждане на прозорци. Наличието на по-широк монитор или втори такъв ще осигури доста повече работна площ и ще направи цялостния работен процес по-продуктивен и дори приятен.
Следваща важна стъпка са периферните устройства. Това може да са външна клавиатура и мишка, за да не се работи само на лаптопа. Така самият лаптоп може да е встрани и да е като втори дисплей (или дори изключен), за да се работи пълноценно като с настолен компютър.
Има и различни начини за свързване на всички тези устройства. Може да е през Bluetooth или пък директно с лаптопа. Така обаче ще трябва всеки път да се свързват множество кабели. Има и по-лесни варианти, като USB хъб например. Така периферните устройства може да се свързват "накуп" само през един порт и да не се налага всеки път да се местят и подреждат кабели.
Друг полезен съвет е създаване на своеобразна зарядна станция. Ако използвате много и различни преносими устройства, може да си направите малка зона на бюрото, до която да са прекарани нужните кабели и зарядни за съответните джаджи. Там може да има и поставка за безжично зареждане за устройствата, които поддържат тази функция. Така отново всичко ще е по-лесно и прегледно и ще може с един поглед да се знае кои устройства се зареждат и да не се налага търсене на зарядни всеки път.
Още един много важен, но често пренебрегван аксесоар, е UPS-ът или резервното захранване. Той може да се окаже безценен за моментите, когато прекъсне електричеството, особено ако не използвате лаптоп, а настолен компютър. Дори да не е мощен UPS, може да даде ценни няколко минути да запаметите работата си и да изключите компютъра нормално.
Вредно ли е зареждането на смартфон през нощта
Зареждането на смартфон в спалнята е увеличава риска от диабет
Освен това повечето UPS устройства предлагат и допълнителни защити против токови удари, слабо напрежение дори и при евентуални светкавици. Така един UPS може да се окаже много важен защитник на домашната техника и да я предпази от различни рискове, за които се сещаме, че съществуват едва, когато е късно.
Технология ще "лекува" батериите в смартфоните
iPhone 15 ще се сбогува със SIM картите
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!