IBM продължава да напредва в разработката на квантовите компютри. Компанията обяви, че е успяла да удвои производителността на последното поколение на машината спрямо миналогодишното, съобщава CNET.
IBM вече има 18 квантови компютъра
Миналата година IBM достигна квантов компютър с 32 кюбита, докато тази година вече има модел с 64 кюбита. Кюбитът е основният градивен елемент на квантовия компютър. Именно той осигурява бързата производителност, като може да е едновременно "нула" и единица".
Google обяви "квантово превъзходство"
Кюбитите обаче са и много деликатни. Те много лесно се влияят от околни фактори, които може да изкривят резултатите от изчисленията. Затова трябва да работят в перфектни условия и на много ниска температура.
Същевременно са нужни и много голям брой кюбити, за да може квантовият компютър да постигне очакваните резултати и висока скорост на изчисленията. Сегашните десетки кюбити са крайно недостатъчни, но са задължителни стъпки в трупането на опит и разгадаването на все по-сложните предизвикателства, които идват с увеличаването на броя им.
А предизвикателствата са във всички аспекти на квантовия компютър, дори и в начина им на управление. В момента той е доста сложен, като се разчита на традиционни компютри, които да изпращат командите до квантовите компютри, т.е. управлението е от разстояние. Компаниите работят по нов метод, който да добави още един процесор към квантовия компютър и той да се използва за управление.
Квантовият интернет е стъпка по-близо до реалността
Учени върнаха времето назад чрез квантов компютър
Intel вече има първо поколение на такъв чип и работи по второто. Microsoft също работи по подобно решение.
Конкуренцията при квантовите компютри е много голяма, като компаниите се надпреварват усилено. Въпреки постигнатия напредък обаче, все още има години работа преди квантовите компютри да се доближат до реалност, в която да са използваеми в ежедневието.
Дори и тази реалност обаче не означава, че ще има квантови лаптопи например. Вместо това квантовите компютри ще са насочени към дейта центровете, заради специфичните им условия на работа. И това ще стане едва, след като бъде създадена най-добрата платформа, обединяваща голям брой кюбти, ниско ниво на грешките при изчисленията, по-добър и директен контрол, съвместим софтуер и т.н. Накратко има още много дълъг път, който трябва да бъде изминат, но постигнатият досега напредък показва все повече, че квантовите компютри може и да са постижими и реални, а да не са само теория.
Microsoft напредва с нов, подобрен квантов компютър
Китай създаде непробиваем квантов сигнал от сателит
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!