Г рупа японски компании, сред които DOCOMO, NTT, NEC и Fujitsu, ни пренесоха в изцяло нов технологичен свят с първия в историята прототип на устройство 6G.
6G предлага зашеметяващата скорост на предаване на данни от 100 гигабита в секунда (Gbps), което е поне 20 пъти повече от 5G процесора - а цялостната му скорост е 500 пъти по-висока от тази на 5G устройствата.
За да добиете представа колко бърза е тази скорост в действителност - при тази скорост можете да изтеглите 5 HD филма в секунда. Нещо повече, то може да прехвърля данни на разстояния до 100 метра .
Как се случи това блестящо ново изобретение?
Проектът започна още през 2021 г., когато четирите компании обединиха усилията си за изследване на субтерахерцови устройства, което проправи пътя за 6G.
6G In Japan pic.twitter.com/QlZfa0PwTn
— RVCJ Media (@RVCJ_FB) May 8, 2024
Ето какво направи всяка от компаниите:
NTT предложи усъвършенствано безжично устройство в 300-гигахерцовата лента, което може да обработва 100 Gbps на канал на разстояние 100 метра.
DOCOMO предложи оборудване за безжичен пренос, което може да обработва 100 Gbps в диапазон от 100 метра.
NEC анализира конфигурация на безжична система за телекомуникации в честотната лента 100 GHz и разработи многоелементна активна фазирана антенна решетка (APAA), съдържаща над 100 антенни елемента.
Fujitsu проведе изследване на полупроводниковата технология за намаляване на консумацията на енергия в честотните ленти 100 GHz и 300 GHz. В крайна сметка тя успя да постигне най-високата в света енергийна ефективност в усилвател с висока мощност.
Това, което прави 6G много по-бърз, е, че той работи в неизползваните честотни ленти от 100 GHz и 300 GHz, докато 5G работи в по-ниските честотни ленти от 6 GHz до 40 GHz. Тези честотни ленти са известни още като "милиметрови вълнови ленти".
Кога можем да очакваме 6G устройства на пазара?
Въпреки че гореспоменатият прототип на 6G е огромна стъпка напред за бъдещето на интернет технологиите, ще мине известно време, преди да бъде предоставен на обществеността.
Използването на по-висока честота си има своите проблеми:
На първо място, на това ниво факторите на околната среда, като дъжд и стени, стават по-значими, което води до смущения в потока от данни, особено на закрито. Затова компаниите ще трябва да намерят решение на този проблем.
Второ, съществуващата 5G инфраструктура не е изградена за работа с 6G устройства. Ще трябва да се изгради нова инфраструктура от нулата, така че вероятно ще минат няколко години, преди да можем да използваме 6G устройство.
Въпреки това чакането би трябвало напълно да си заслужава, тъй като не само ще можем да сърфираме в интернет с невероятна скорост, но 6G ще проправи пътя и за по-усъвършенствани технологии като подобрена виртуална реалност и изкуствен интелект.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!