Ч атботът Bard на Google създаде проблеми на компанията след като допусна фактологична грешка по време на една от демонстрациите си. Това беше сериозен удар по репутацията на интернет гиганта, който се опитва да покаже, че не изостава от Microsoft.
Именно Microsoft и OpenAI привлякоха внимание в началото на месеца, когато представиха обновените търсачка Bing и браузър Edge, които ще използват умния алгоритъм ChatGPT. Оказва се обаче, че и този бот допуска фактологични грешки, показва експеримент на софтуерния инженер Дмитри Бреретон.
Той е направил няколко теста. Първият е за търсене на информация за прахосмукачки, които са подходящи за почистване след домашни любимци и да предложи списък с предимствата и недостатъците им. Оказва се, че изготвеният списък е неверен и дори не отразява правилно информацията, в сайтовете, които дава, че е използвал като източници за списъка.
Недоволство в Google заради гафа с Bard
Вторият тест е заявка Bing AI да предложи идеи за 5-дневно пътуване в Мексико сити. Въпросът е последван и от питане за препоръки за барове и клубове в града. Описанията на повечето барове също са неточни, като алгоритъмът в някои случаи дори не намира оставените ревюта и отзиви от клиенти, като казва, че такива няма, а всъщност са стотици.
Третият е заявка да се направи резюме на финансовите резултати на компанията Gap Inc. Той също се оказва пълен с неточности и разменени места на различните стойности. Има и "напълно измислени числа, които ги няма в оригиналния документ".
И браузърът Opera внедрява функции от ChatGPT
Заключението на експерта е, че и двата чатбота видимо не са готови за масовия потребител. Техните автори също не отричат този факт, като още с представянето им казват, че са експериментални.
Bard тръгна с гаф, срина акциите на Google
Microsoft представи по-умни търсачка и браузър
Рискът според SlashGear обаче е, че много хора ще пропуснат този факт и ще използват чатботовете с идеята, че са завършен продукт. Самите предупреждения, че услугите са експериментални, не са ясно показани на заглавните им страници, а в описанията им. Вероятността някой бот да бъде попитан и за по-сериозни неща като медицински съвети и да даде грешен отговор, е голяма. Затова хората не трябва все още да имат пълно доверие на изкуствения интелект.
Meta: ChatGPT не е нищо иновативно или интересно
Новата мания Chat GPT: Ще ни измести ли
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!