Н едостигът на чипове достига и оперативната памет (RAM). Според прогнозите на няколко анализаторски компании, обединени от DigitalTrends, предстои ръст на цените и на тези модули.
Това вече е факт, като цените са между 3% и 8% по-високи спрямо началото на годината. Прогнозите за второто тримесечие на годината са за още по-голям ръст на цените с между 13% до 18%.
Недостигът на чипове ще продължи и през 2022 г.
Проблемът ще е особено видим при модулите за свободна продажба. Потребителите и компаниите ще се окажат в конкуренция помежду си за тези компоненти, което може да оскъпи свободно сглобяваните конфигурации.
Недостигът на видеокарти се влошава
Проблемът може да не е толкова видимо изразен при компаниите с по-голям инвентар. Техните складови наличности ще им позволят да устоят на ценовите промени по-дълго време. Ако недостигът обаче продължи повече от очакваното, тогава цените и на най-новите модели, които се очакват по-късно тази година, могат да се окажат по-високи.
Цените на RAM модулите за сървъри също ще се увеличат, като ръстът при тях може да е 20% през второто тримесечие. Причина за скокът на цените не е само недостигът на компоненти, но и много голямото търсене на такива модули, което през последните месеци се увеличи значително.
Байдън ще търси финансиране за индустрията за чипове
Как пълноценно да използваме лаптоп като настолен PC
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!