Nvidia в момента е едноличен лидер при процесорите за обработка на умни алгоритми. AI чиповете на компанията са най-търсените сред операторите на центрове за данни и ИТ гигантите, което я изстреля на първо място и я направи не просто най-значимият в момента ИТ гигант, но и най-скъпата компания в целия свят.
AMD, Meta, Google, Amazon и други компании също правят AI чипове, но нито един от тях не се доближава до популярността на моделите на Nvidia. Някои ИТ гиганти даже са „затворили“ чиповете си само в своята инфраструктура и ги използват като притегателна опция за клиенти – „искате нашите чипове, трябва да сте абонати на услугите ни“.
Така Nvidia постепенно завзе голяма част от пазара в целия свят и си спечели клиенти навсякъде. Сред тях беше и китайският гигант Huawei. Но той отново попадна под ограниченията на санкции и мита от страна на САЩ.. Подобна ситуация стана преди няколко години, когато тогавашната администрация на Доналд Тръмп сложи компанията в забранителен списък и тя остана без достъп до множество американски технологии, включително услугите на Google.
Тогава Huawei се беше устремила към първото място в света по продажба на смартфони, но санкциите срината този ѝ бизнес. Китайската компания не се отказа и отдели много време и средства, за да изработи своя платформа и екосистема, като постепенно започна и завръщане в сегмента. Смартфоните ѝ вече отново се радват на голяма популярност в Китай.
Паралелно със смартфоните, през това време Huawei разви и голям бизнес в мрежовата и ИТ инфраструктурата. Компанията започна да разработва собствени процесори и други чипове, които да внедрява в хардуера си. Тя натрупа опит и увереност и започна да навлиза в нови за нея сегменти. Един от тях е процесорите за AI.
AI написа съдебна пледоария, съдията откри 30 грешки
Да благодарим на ChatGPT излиза скъпо, но си струва
И вече е готова с първия си чип – Ascend 910D, който започва тестове, съобщава BusinessToday. Китайският гигант е поканил няколко големи местни ИТ компании да вземат бройки от чипа и да го тестват. Това може да стане факт още в края май т.г. Целта – 910D да задмине по производителност H100 на Nvidia.
За момента американската компания има очаквана преднина, но амбицията на китайския ѝ конкурент е тя бързо да бъде скъсена. В първото поколение ще липсват някои от способностите, които вече се предлагат при Nvidia, но въпреки това интерес към чипа ще има.
Microsoft: Успехът ще зависи от комбинацията AI и хора
Grok на Илон Мъск се научи да "вижда" света около себе си
Процесорът ще бъде насочен първо към местните фирми и това ще помогне за натрупване на още опит и ускоряване на разработката. Амбицията на Huawei е с времето AI чиповете ѝ да излязат и на глобалния пазар.
Европа иска да се превърне в "AI континент"
Обвиниха компания, че AI услугите ѝ всъщност са хора
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase