В ъпреки голямото си развитие, основните характеристики и метод на работа на компютрите си остават почти сходни. От 2014 г. насам Hewlett Packard Enterprise (HPE) разработва амбициозен суперкомпютър, който е доста по-различен от досегашните. Проектът се казва The Machine (Машината) и цели да направи компютрите напълно готови за ерата на огромните обеми от информации. Тази седмица компанията съобщи, че The Machine вече е на фаза работещ прототип.
Изкуствен интелект значително ускорява разработката на лекарства
Основната характеристика на The Machine е паметта на системата. Прототипът има 160ТВ (терабайта) памет. Това далеч не е много, но все пак това е само прототипът. HPE смята, че ще може да създаде версия на The Machine, която има 4096 йотабайта. Това е достатъчно да се съберат всички дигитални данни в целия свят на едно място и да им се направят 250 000 копия.
Телескоп ще погледне 13.7 млрд. години назад в миналото
Освен това The Machine ще има и доста голяма изчислителна мощ. HPE иска компютърът да може да обработва всички здравни данни на всеки човек на планетата, всяка частица информация на Facebook, всяко пътуване на автономните коли на Google и всеки елемент информация от космическите експедиции... едновременно.
"Нито един компютър на Земята не може да работи с толкова много информация на едно място и едновременно. И това е само нашият прототип", пише Мег Уитман, изпълнителен директор на HPE.
За целта компанията е разработила нов тип споделена памет, която е разпределена на 40 физически носителя и е свързана с високоскоростни оптични кабели. Разработена и нова комуникационна връзка с фотоничен модул. Стандартните компютри разделят паметта за всеки процесор. При т.нар. от HPE Memory-Driven Computing процесорите имат достъп до един и същи споделен масив и не трябва да се изчакват за изпълнение на заявките, което увеличава тяхната производителност.
Освен това HPE са създали и изцяло нова операционна система. Тя е базирана на Linux, но е силно преработена и оптимизирана за специфичния хардуер. В него има и ARMv8-A чипове ThunderX2. Специалистите на компанията са разработили и инструменти за създаване на софтуер, който да се възползва от новия тип памет.
Puzzlecluster – суперкомпютър от старите ни телефони
Компанията е уверена, че ако човечеството иска да продължи с бързото си развитие, сегашните компютри няма да са достатъчни. Те достигат максимума на своите способности и просто няма да могат да предоставят необходимата производителност за експоненциален ръст в дългосрочен план.
Астрономи ще превърнат Слънцето в телескоп
Сегашният прототип на The Machine може едновременно да работи със 160TB данни. Той е достатъчно мощен да се нуждае от няколко часа, за да обработи информация, което стандартните суперкомпютри изчисляват няколко дни. В близко бъдеще в света ще има все повече постоянно свързани устройства и сензори. Те ще се нуждаят от подобни мощни системи като The Machine, смята HPE. Затова компанията продължава по работата върху проекта и следваща ѝ цел е да направи такъв компютър с още по-голяма памет. HPE иска през 2020 г. постепенно да започне да комерсиализира технологията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!