П овечето хора не променят паролите си дори след като те са били разгадани от хакери. Това показват резултатите от проучване на университета Carnegie Mellon и неговият Институт по сигурност и поверителност на данните, цитирани от онлайн изданието CNET.
Facebook пуска функция за скриване на срамни постове
Учените са анализирали интернет трафика през платформата SBO на университета за периода от януари 2017 г. до декември 2018 г. Общо са били проверени данните от трафика на 249 доброволци, които са участвали в проучването.
Зукърбърг защити позицията си спрямо Тръмп
През това време профили на 63-ма от тях са станали част от хакерски атаки към големи платформи и съответно паролите им са били разгадани. В такива ситуации винаги се препоръчва на всички потребители, които са засегнати от дадения пробив, да сменят паролите си.
Хакери успяха да отключат всички модели на iPhone
Проучването обаче показва, че само 21 души реално са направили това и то едва 15 от тях са го направили сравнително скоро - по-малко от три месеца след съобщението за пробива. И друг проблем. От тези 21 души само една трета са сменили паролата с по-силна. Останалите са сложили дори по-слаба или сходно сложна парола.
Според учените това е проблем, защото методите на хакерите са доста по-усъвършенствани и създаването на по-сложни пароли вече е с много по-голямо значение. Експертите критикуват и платформите, които са жертви на хакерска атака, защото рядко дават насоки на потребителите какво да правят и как да си направят по-силна парола и че трябва да сменят сходните или идентични пароли и в други сайтове и услуги, които използват.
Facebook води до разделение, сочи проучване на компанията
Apple пуска "важни ъпдейти за сигурността" на iOS и watchOS
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!