М акар първата асоциация за интернет потребител да е човек пред настолен компютър или лаптоп, реалността е по-различна. Всъщност мобилните телефони от няколко години са основният инструмент за достъп до Интернет за повечето хора. Това е тенденция, която не само няма да се промени, а ще продължи да се развива все по-устремено.
Според данни на компанията за анализи Oberlo, към ноември 2021 г. 53,98% от целия интернет трафик е генериран през мобилни телефони. Ако се върнем 10 години назад, през април 2011 г. само 6,95% от глобалния интернет трафик е от такъв тип устройства.
Този процес доведе до значителни промени на Интернет. Тъй като дълго време мобилните интернет планове бяха с ограничен трафик, потребителите трябваше да са внимателни с консумацията на данни. За да не загубят посетители, интернет страниците, социалните мрежи и платформи се преобразиха. Бяха въведени множество стандарти за компресия на съдържанието, оптимизиране на кода и цялостно подобряване на потребителското преживяване, което да се съобразено с по-малките сензорни дисплеи на смартфоните.
Интернет достъп за всички
Популярността на мобилните телефони като „прозорец“ към интернет е логична. Смартфоните са по-лесно, практично и достъпно устройство за повечето хора, защото с него получават много функции на едно място. И те са навсякъде с него. Особено в развиващите се региони, мобилните телефони често са и първият досег на хората там с дигиталните технологии.
Разбира се, тези устройства са не по-малко атрактивни и за хората в развитите държави. Смартфонът и до днес е най-важното устройство за средностатистическия модерен човек. Именно, защото мобилният телефон се оказа удобно решение за нуждите на хората по целия свят, той се разви стремглаво през последните 10 години.
Общо интернет потребителите към октомври 2021 г. са 4,88 млрд. души, казват данни на Data Reportal. 90.9% от тях използват мобилно устройство поне от време на време. Заради пандемията, през 2020 г. статистиката беше изкривена поради отложени проучвания, като затова през 2021 г. данните показват още по-големи ръстове, които вероятно през 2022 г. ще се нормализират.
Все по-голямо потребление
Тенденцията обаче навсякъде е еднаква – мобилният трафик расте все повече. В България например телекомът А1 отчита рекорден трафик, особено през празниците. През четирите дни на Коледа и Нова година потребителите на оператора са генерирали 2 700 000GB трафик. На 1-ви януари т.г. е отчетен и нов рекорд – потребителите са генерирали близо 800 000GB трафик, което е с 48% повече в сравнение с 1-ви януари 2021 г. Подобни са и ръстовете за другите празнични дни, съответно 48% на Бъдни вечер, 50% на Коледа и 47% на 31-ви декември.
Потреблението на интернет през смартфон расте не само като брой хора. Самата консумация на трафик също се увеличава. Голяма заслуга тук имат новите поколения мобилни мрежи. 3G отвори вратата и показа, че е възможно да се използва интернет в движение. 4G LTE надгради това и позволи пълноценно използване на интернет, включително с HD видео стрийминг.
Скорошен доклад на Ericsson посочва, че средно един потребител на мобилен интернет използва 11.4GB трафик на месец през 2020 г. и прогнозата е за 2021 г. да достигне до 13,9GB. Разбира се, разликите са големи в зависимост от региона и държавите.
Това е само началото
Сега започва и ерата на 5G мрежите. При тях потреблението ще се увеличи още повече. Високите скорости, ниското времезакъснение и възможността за по-голям брой устройства ще позволи на хората да разчитат на 5G за всяка онлайн дейност. Ericsson прогнозира, че през 2027 г. един потребител на мобилен интернет ще използва средно 48GB на месец.
5G ще има основна заслуга за този ръст, който вече множество телекоми наблюдават от своите потребители в новите мрежи. Данните на А1 за България също показват, че 5G записва постоянен ръст на трафика от момента на старта на услугата 5G ULTRA.
През 2022 г. можем да очакваме допълнително развихряне на потенциала на 5G мрежите. Те ще продължат да навлизат във все повече райони, а на пазара ще има много нови смартфони от всякакви ценови класове, които поддържат новата технология. За да се справят с увеличения интерес, операторите инвестират усилено в развитието на мрежите си. През 2021 г. А1 казва, че е инвестирала 130,7 млн. лева за своята мрежа. За 2022 г. са планирани още 109 млн. лв., като от тях близо 41 млн. ще са за развитие на 5G ULTRA.
С навлизането на неограничените мобилни планове, трафикът ще продължава да се увеличава, а хората все повече ще използват смартфоните си (и очакваните нови умни мобилни устройства в близко бъдеще), за да засищат своите интернет потребности.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!