Ш ведската компания Ericsson публикува свое ново проучване, което има за цел да провери нагласите на хората спрямо изкуствения интелект (AI) и навлизането му в ежедневието. Накратко, хората са разделени на две основни групи – с положителни очаквания и с притеснения.
Анализът, който обхваща 6500 души в 13 града по света открива, че независимо от това, в коя група попадат, потребителите имат сходни очаквания за развитието на AI. Мнозинството очакват, че през следващото десетилетие няма да имат контрол над това как AI влияе на животите им.
Едва 37% от групата на оптимистите и 27% от тази на притеснените очакват, че ще имат пълен контрол над тази технология и как те ще я използват в живота си. Хората са единодушни, че AI несъмнено ще има голямо отражение върху тях през следващите години.
Първо малко оптимизъм. 53% от оптимистично настроените към AI искат да използват технологията възможно най-много. Те очакват институциите да въведат нужните разумни регулации, които да гарантират сигурността на обществото и бизнеса и да позволят на AI да бъде използвана пълноценно, с навременна намеса при евентуални проблеми и рискове.
Смартфонът ще е "прозорецът към AI"
Най-очакваните тенденции са персонализирани AI асистенти, които да могат да пазаруват от името на човека, както и да помагат в избора на правилните продукти. Друга желана услуга е AI мода – AI не само ще генерира дрехи, но и ще помага да се намери най-добрият стил за всеки.
Още очаквани новости са помощ за родители, AI в управлението, дигитални двойници и т.н. Част от тях се смесват и с притесненията.
Експерти: Не се адресират рисковете на AI
Остри критики към Google за злоупотреба с лични данни
74% от AI песимистите очакват, че AI ще клонира хората и виртуалните двойници може да станат масовост, която да заличи индивидуалността. А 6 от 10 очакват манията по AI да създаде нова тенденция – хората да си правят пластични операции с цел да пресъздадат перфектния вид, който AI им е препоръчал за тях.
Също 74% казват, че очакват AI асистенти да помагат на родителите и да увеличат техническите умения на децата, но цената ще е влошаване на креативността и емоционалната интелигентност. 59% пък се опасяват, че съвместното съществуване с AI може да бъде трудно.
Google призна, че AI търсачката греши, но малко
Яжте камъни за здраве: Защо AI оглупява все повече
По средата са реалистите. Те също приемат, че AI ще е неразделна част от почти всеки аспект на ежедневието. Но това не означава, че хората винаги ще се вслушват в него, показва проучването. И понякога съзнателното игнориране на някои AI препоръки може да се окаже ключът към успеха за някои важни решения, казва докладът на Ericsson.
Изкуственият интелект е расист, но не го осъзнава
AI двойници ще ни заместват на онлайн срещи
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!