М ащабна хакерска атака срещу Twitter е компрометирала профилите на някои от най-популярните компании и личности в социалната мрежа. Сред жертвите са профилите на Барак Обама, Джо Байдън, Илон Мъск, Джеф Безос, Бил Гейтс, Apple, Bitcoin и още много други големи имена, съобщава онлайн изданието TechCrunch.
Microsoft коригира 17-годишна "дупка" в Windows
Атаката е координирана, като всички компрометирани профили са направили едно и също - публикували са постове с класическа измама с криптовалути. Тя е много разпространена в социалните мрежи и обикновено се използва от фалшиви профили на известни личности.
Много домашни рутери са незащитени от хакери
От тях се публикува съобщение, че известната личност уж иска да помогне на общността. Публикува се адрес на Bitcoin портфейл с обещанието, че всеки, който изпрати 1 долар в Bitcoin, ще получи например 100 обратно.
Сегашната атака е дори по-амбициозна, като обещава удвояване на каквато и да е изпратена сума. В профила на Джо Байдън например е написано, че "ако изпратите 1000 долара, ще ви изпратя обратно 2000 долара". За да се провокират потребителите, винаги се казва и кратък срок - например всеки, който направи това в рамките на 30 минути от публикацията.
Измамата след това се "гарантира" чрез публикации от други фалшиви профили, които твърдят, че са получили пари, както е обещано. В действителност, хакерите просто прибират всички получени суми.
Този път компрометираните профили не са пускали едно и също съобщение. Някои например са давали лимит - имат 5000 биткойна, които ще върнат на всеки, който посети даден сайт.
Европейска акция разби "най-сигурната" чат платформа
Microsoft пуска два спешни ъпдейта за Windows 10
Все още не е ясно колко профила са били превзети. Броят им обаче изглежда е голям, като в последствие е открито, че подобни фалшиви призиви са публикували и профилите на Уорън Бъфет, Уиз Халифа, Ким Кардашиън, Майк Блумбърг, Uber, CashApp, ripple и др.
По време на атаката доста потребители съобщават и за проблеми с публикуването на туитове. В последствие Twitter обяви, че това е било заради активирани мерки за сигурност, които ограничават тази функция докато ситуацията се овладее.
Няколко часа по-късно функциите са възстановени, но с предупреждение, че може отново да бъдат спирани за кратко. Проверката на Twitter вече е дала и първите резултати, които тя публикува.
Как се е случило всичко
Оказва се, че атаката е започнала първо срещу служители чрез "социално инженерство". Служителите са с достъп до вътрешшните системи на Twitter. Те са били излъгани, чрез което хакерите са получили достъп до тези системи.
Въпросните софтуерни инструменти са били използване за превземане на профилите и са публикували въпросните измамни съобщения. След като Twitter разбира, блокира профилите и истемите, като започва анализ и изтриване на публикациите.
Някои от профилите все още са блокирани, докато Twitter не се убеди, че може да ги върне на притежателите им по сигурен начин. Компанията казва, че са взети допълнителни мерки за ограничаване на достъпа до тези системи. Продължава и проверката, за да се установи дали няма и други злоупотреби.
Критики с предупреждение
Случаят може да изглежда сравнително тривиален, но веднага се появиха остри критики и предупреждения. Те не са конкретно към Twitter, колкото към концепцията на социалните мрежи като цяло.
Анализаторът Кейси Нютън например предупреждава, че случаят е показателен за реалните и опасни последици от хакването на профила на световен лидер. Хората вече имат голямо доверие на публикациите в тези профили. А ако профилът бъде хакнат и от него бъде публикуван призив към насилие или друг мотив, което може да одведе до последици в реалния свят.
Атаката е продължила няколко часа, като някои от постовете са оставени в профилите доста време. Използваният от хакерите адрес е получил около 120 000 долара от измамените. Финансите вече са изтеглени и най-вероятно няма някога да бъдат върнати на излъганите.
САЩ дават на съд онлайн измамници взели милиони
Това обаче показва и ефекта на тези пуликации. Ако вместо приив за пари, има някакво политическо послание, то може да има други, по-трайни последици. Особено в ерата на фалшивите новини, когато подобна публикация може бързо да бъде разпространена и разгласена като факт.
Някои от по-крайните критики стигат до предупреждение, че така може да се започне дори война. Да се стигне чак дотам е малко вероятно, но със сигурност може да има сериозни последици върху имиджа на дадената известна личност, както и да се създаде ситуация на временен хаос и объркване.
Microsoft пуска приложение за семейна безопасност
Кибератака накара Honda да спре глобалното производство
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!