Хакерските атаки носят все по-големи загуби
Източник: Thinkstock/Guliver

Х акерските атаки зачестяват, като същевременно се увеличават и загубите, които фирмите търпят. Това показват резултатите от проучване на IBM Security, цитирано от SiliconAngle.

Проучването открива, че средната загуба се увеличава с 15% за последните три години и достига 4.45 млн. долара на пробив. В тази сума влизат директните и косвените разходи. Анализирани са хакерски атаки срещу 553 организации по целия свят в периода март 2022 г. - март 2023 г.

Данните сочат, че откриването и защитата стават все по-трудни и по-скъпи - разходите за тези дейности са скочили с 42% за последните три години. Това е и най-големият дял от разходите покрай един пробив, като все повече организации преминават към по-задълбочени разследвания.

5 начина как хакерите стигат до банковите сметки

Според доклада, компаниите са раздвоени как да се справят с хакерските атаки. 95% от анкетираните казват, че вече са станали жертва на повече от един пробив. 57% от тях са склонни да прехвърлят разходите към клиентите и потребителите, вместо да увеличат инвестициите за сигурност.

Изкуственият интелект помага на организациите да намалят времето за справяне с пробивите. Освен това фирмите, които използват AI за киберсигурността си, отчитат и по-малки загуби, средно с 1.8 млн. долара.

Хакери пробиха система на над 60 училища в САЩ

Митове за сигурността на интернет браузърите

Фирмите често се притесняват да уведомят властите, че са жертва на пробив. Оказва се обаче, че според проучването, ако една компания не уведоми властите, тя губи допълнителни 470 000 долара и удължава времето за справяне с пробива средно с 33 дни.

Друг голям проблем е, че само около 33% от пробивите биват засичани от самите компании. В повечето случаи те просто получават уведомление от независим проверяващ или от самите извършители. Когато самите хакери уведомят жертвата, обикновено това води до близо 1 млн. долара по-голяма загуба и 80 дни повече време за справяне с проблема.

Windows 10 ще синхронизира и известията от Android

Има ли смисъл да изключваме компютъра си

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още любопитно съдържание последвайте страницата ни в Instagram.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
ЕК ще отмени забраната за коли с вътрешно горене от 2035 г.

ЕК ще отмени забраната за коли с вътрешно горене от 2035 г.

Свят Преди 3 часа

Съгласно ревизираните планове производителите на автомобили ще трябва да постигнат намаление на емисиите с 90 на сто

Зеленски: Агресорът трябва да плати

Зеленски: Агресорът трябва да плати

Свят Преди 3 часа

Зеленски: Путин изразходва на фронта животите на около 30 000 военнослужещи всеки месец

Желязков: Заявяваме решимост да бъде повишена готовността за отбрана

Желязков: Заявяваме решимост да бъде повишена готовността за отбрана

Свят Преди 5 часа

Росен Желязков заяви подкрепа за Пътната карта за европейска отбранителна готовност 2030 г.

Унгария подписа договор за доставка на газ от САЩ

Унгария подписа договор за доставка на газ от САЩ

Свят Преди 5 часа

Сиярто заяви по-рано, че до края на ноември в Унгария са пристигнали 7 милиарда кубически метра руски газ

Дженифър Анистън разкри своето „върховно“ средство против стареене на 56 години

Дженифър Анистън разкри своето „върховно“ средство против стареене на 56 години

Любопитно Преди 6 часа

На 56 години Дженифър Анистън разкрива, че тайната на стегнатото ѝ тяло и младежкия ѝ вид са редовните силови тренировки, тъй като мускулите дават енергия, увереност, по-добро здраве и по-дълъг живот

Дилън Броснан – новото лице на киното с ДНК на Джеймс Бонд

Дилън Броснан – новото лице на киното с ДНК на Джеймс Бонд

Любопитно Преди 6 часа

Дилън Броснан, най-големият син на Пиърс Броснан, уверено излиза от сянката на известния си баща, утвърждавайки се като модел с характерен ретро стил, музикант и актьор с участия в киното и телевизията, докато редовно привлича внимание и с публичните си появи редом до холивудската звезда

Оцеляла от стрелбата на плаж Бонди е критикувана за молба за дарения

Оцеляла от стрелбата на плаж Бонди е критикувана за молба за дарения

Свят Преди 6 часа

Самотна майка създаде кампания за дарения за нова чанта и телефон, след като изгуби своите по време на стрелбата на плажа Бонди

БСП се обяви против концесия или приватизация на "Топлофикация София"

БСП се обяви против концесия или приватизация на "Топлофикация София"

България Преди 6 часа

Според Таков, решението днес минава през диалог с държавата

Мбапе осъди „Пари Сен Жермен“ за 60 милиона евро

Мбапе осъди „Пари Сен Жермен“ за 60 милиона евро

Свят Преди 6 часа

Откакто пристигна в испанската столица Килиан Мбапе има 70 гола в 81 мача

Оставиха за постоянно в ареста Росен Кръстев - Стъкларя

Оставиха за постоянно в ареста Росен Кръстев - Стъкларя

България Преди 6 часа

Сред задържаните е и оперативният полицай Юлиян Бързашки, както и разследващата служителка на МВР Луковит Милена Ботева

Русия забрани „Дойче веле”

Русия забрани „Дойче веле”

Свят Преди 6 часа

Телевизионният оператор вече беше обявен за „чуждестранен агент“

Иззеха нотариални актове, злато, долари и 400 000 евро в София

Иззеха нотариални актове, злато, долари и 400 000 евро в София

България Преди 7 часа

СГП, МВР и ДАНС удариха организирана престъпна група за изпиране на пари от трафик на наркотици

<p>ВВС ще се защитава по дело за 5 млрд. долара от Тръмп</p>

ВВС ще се защитава по дело за 5 млрд. долара от Доналд Тръмп

Свят Преди 7 часа

Медията се извини на Тръмп през ноември, но отхвърли исканията му за обезщетение и не се съгласи, че има „основание за иск за клевета“.