Х акерските атаки винаги са били един от най-сериозните проблеми на Интернет, а с напредъка на технологиите и те стават все по-сложни. Пандемията от Covid-19 пък доведе до рязка промяна в работното ежедневие на милиарди хора и работата от дистанция бързо се превърна от екзотика почти в норма.
Какви са новите функции в Android 11
Всичко това е равно на солидна възможност за хакерите да се сдобият с още данни и да извършват атаки към мишени, които иначе биха били доста по-труднодостъпни. Анализ на компанията за киберсигурност Crowdstrike показва, че докато голяма част от бизнеса "почиваше", хакерите са работили по време на ограничителните мерки, при това усърдно.
Ако през първата половина на 2019 г. Crowdstrike е засякла 35 000 пробива, то година по-късно те са 41 000. Притеснителен е и фактът, че не само обемът е по-голям, но и обхватът на атаките е по-мащабен, казват от компанията пред ZDNet.
Хакерите използват и по-различни методи. Досега те разчитаха предимно на автоматизирани, предварително програмирани атаки. Напоследък обаче хакерите разчитат все повече и на "персоналния подход". Те стават все по-ангажирани в реализирането на атаките. Участват и по-активно в опитите за всимане на пароли и за достъп до корпоративните мрежи. Най-често чрез фалшиви имейли и самоличности.
"Копането" на Bitcoin използва енергия за 7 атомни централи
Този поодход е по-бавен, но се оказва по-ефективен. Хакерите успяват доста по-бавно да си проправят път до вътрешните мрежи, но тъй като използват официални пароли и профли, дейността им остава скрита по-дълго време. Това им дава възможност постепенно да увеличават достъпа си до компрометираната мрежа, а забелязването на съмнителната дейност е доста по-трудно.
Тенденцията през последните две години е именно за увеличаване на сложността на атаките. Преди това подобен тип атаки се използваха само за национален шпионаж или много специфични корпоративни мишени. Сега стават все по-масови, особено в индустрии като технологии, телекомуникации, финанси. А от тази година втората най-атакувана индустрия се оказват производството и заводите, които миналата година не попадат дори в топ 10.
Компаниите не са безсилни в своята защита. Те трябва да продължават да спазват основните правила за киберсигурност, както и да помогнат на служителите си в подсигуряването на устройствата, които използват. Дори само добре информираните за рисковете служители могат значително да намалят риска, особено в комбинация и с адекватни според компанията и дейността ѝ мерки за сигурност.
"Вече има толкова много начини, които не са скъпи. Ако струва 10 долара да внедрите двустепенна идентификация, просто платете десетте долара. Тоав е много по-добре отколкото да платите милиони за дигитален откуп след атака с криптовирус", казва Дженифър Айърс, вицепрезидент на Crowdstrike.
Ръст на измамите чрез PayPal фактури
"Одобрен" от Apple вирус обикаля за Mac компютрите
Хакерите няма да се откажат или да спрат развитието на методите си. Затова е важно компаниите и потребителите да възприемат киберсигурността като постоянен процес, който също се развива и променя според случващото се, а не е еднократно усилие.
Слабост в Bluetooth засяга милиарди устройства
Пазарът на крадени профили за игри достигна $1 млрд.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!