Х акери извършват тиха, но мащабна кампания по компрометирането на мобилните мрежи на над дузина телекома по целия свят. Операцията продължава поне седем години, като в някои случаи е осигурила пълен достъп и контрол на хакерите над някои от мрежите, съобщават онлайн изданията CNET и Techcrunch. Откритието е на компанията за киберсигурност Cybereason, която е засякла хакерите в телекоми от Европа, Азия, Африка и Близкия Изток.
Хакери вече започнаха измами с криптовалутата на Facebook
Mozilla призова всички да обновят Firefox незабавно
Основната цел на хакерите е събирането на информация. През годините те са източили стотици гигабайти данни на потребители. Хакерите обаче имат и пълен контрол на д мрежите до степен, че са си създали свои профили във вътрешните системи, които имат високи привилегии. "Те могат да изключат мрежата утре, ако пожелаят", казва Амит Серпер, ръководителят на екипа, направил откритието, пред CNET.
Милиони фалшиви бизнес адреси заливат Google Maps
Измама в Google Calendar създава фалшиви събития
За сега хакерите не показват, че имат такива намерения. Напротив, те използват данните, за да следят внимателно само много малък брой хора. Засечени са проследявания на данни, разговори и местоположение на поне 20 души. Заради високото ниво на достъп до мрежите, хакерите имат възможност да следят всеки техен потребител по всяко време.
Кибератаката е засечена за пръв път преди около година. Хакерите атакуват операторите последователно, като целят да си осигурят траен достъп до възможно най-много мрежи. Това им позволява "да знаят всичко за мишените си без да хакват телефоните им", коментира съоснователят на Cybereason Лиор Див пред TechCrunch.
Хакерите действат внимателно и търпеливо, като бавно си проправят път възможно най-навътре в мрежите на операторите. Те хакват различните нива на сигурност докато стигнат до най-важните вътрешни нива и внимателно заличават следите си. Обикновено използват компрометираните пароли само веднъж, за да не се буди подозрение. Веднъж стигнали до най-важното ниво, те получават пълен достъп до мрежата и могат да я контролират както пожелаят.
След това си създават пряк достъп чрез VPN, за да не минават целия процес наново всеки път. Хакерите не пипат нищо по мрежите, за да не привличат внимание, а само събират данните за мишените си.
Как да защитим умен телевизор от вируси
Cybereason отказва да посочи кои са атакуваните оператори. Всички те са уведомени, като атаките към други телекоми също продължават. Според Cybereason има голяма вероятност хакерите да действат в полза на някоя държава, но компанията отказва да посочи потенциални заподозрени.
Как да защитим профила си в Instagram (ВИДЕО)
Новият Android ще пази личните данни по-добре
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!