С мартфоните с Android като цяло работят добре сравнително дълго. С времето обаче може да изглежда, че устройството става все по-бавно. Има няколко причини за това, които не са просто остаряване на хардуера, отбелязва GizChina.
И докато проблемът със стария хардуер може да бъде решен само с купуване на нов, то за щастие не винаги причината в бавната работа е тази. Често става дума за грешки от страна на самите потребители, които натоварват ресурсите на устройството и то забавя работата си. Ето кои са те и какво може да се направи.
Първите две са очевидни, но често пропускани. А те са използване на твърде много приложения или „отрупване“ на екрана с уиджети (приспособления или визуални елементи според преводите в различните модели смартфони). Инсталирането и пускането на голям брой приложения натоварва смартфона най-много. Дори и приложенията да са на фонов режим, те се нуждаят от ресурси, които „резервират“ за себе си. Затова някои модели смартфони ги изключват или „приспиват“ след определено време, но не всички правят това. Така че, ако устройството започне да се затруднява, затварянето на приложенията може да е едно от решенията.
Същото важи и за уиджетите. Те са динамични визуални елементи, които са практични, но също изискват ресурси постоянно. Ако на началния екран са сложени твърде много уиджети, е възможно те да влошат производителността на смартфон и/или да увеличат консумацията на енергия.
AR oчилата на Apple се оказаха далеч от готови
Тим Кук: AI ще е важен, но все още има проблеми
Друга честа причина е запълването на паметта на смартфона. Android се нуждае от постоянно налично свободно място в паметта за файлове. Операционната система използва това място за временни файлове, буфер, при инсталация и обработка на приложения и др. Няма официално „количество памет“, което трябва да е свободно, но е препоръчително да е поне 2-3GB или повече, за да може устройството да работи добре.
Още един съвет е по-често рестартиране на смартфона. Рестартирането помага за автоматичното почистване от временни файлове и „забили“ системни процеси. Затова рестартиране на телефона веднъж на няколко дни (една-две седмици например) ще е от полза за по-пъргавата му работа.
Малко познати практични трикове за iPhone
Друга препоръка е смартфонът да не се използва, когато се зарежда или се е загрял много. Топлината е вредна за батерията и ще влоши и съкрати работата ѝ. Освен това топлината ще накара смартфона да ограничи процесора, за да намали загряването и да предпази компонентите от повреда. Затова не е добре устройството да се използва под силно Слънце например, което (би трябвало да) преобладава през лятото.
Как да заглушим нежелани обаждания с iPhone
Бащата на мобилния телефон: Все още нямам представа какво е TikTok
Класическите съвети за редовно актуализиране на приложенията и операционната система също важат. Ъпдейтите често подобряват работата на системата, като отстраняват грешки и оптимизират сигурността.
Защо не е добра идея да отключваме iPhone с глас
Apple с голяма промяна за iOS 17
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!