5

К акво представлява гравитацията? Всеизвестен факт е, че тя е силата, благодарение на която имаме тегло и можем да се движим спокойно по повърхността на нашата планета, без да се притесняваме, че изведнъж ще полетим в небето. Но това далеч не е всичко, което трябва да знаем за нея. Тя също така може да предизвиква периодични промени в кривината на пространство-времето – т. нар. гравитационни вълни.

През 1905 г. френският математик и физик Анри Поанкаре за пръв път изказва предположението, че е възможно да съществуват подобни вълни. Малко по-късно, идеята намира своето развитие в трудовете на Алберт Айнщайн. През 1916 г. той посочва естественото място на гравитационните вълни в своята Обща теория на относителността – макар и да се усъмнил в собствените си заключения. Да се докаже, че те наистина съществуват, се оказало изключително трудна задача. Това се случи чак през 2015 г., а откритието беше направено от учени, работещи с данни, събрани от обсерваторията LIGO в САЩ.

Как се образуват гравитационни вълни?

Представете си, че заедно с ваш приятел стоите на брега на някое езеро. Ако хвърлите камък във водата, ще видите как в нея се образуват малки вълни. Тъй като сте впечатлени от красотата на заобикалящата ви природа, решавате да споделите това с вашия спътник. Отваряйки устата си и започвайки да изговаряте думи, вие започвате да създавате звукови вълни. Какво, обаче, е необходимо за образуването на гравитационни вълни? Техен източник може да бъде всяка движеща се с ускорение маса или тяло. Учените обясняват, че почти всеки обект във Вселената, който прави каквото и да било, създава подобни вълни.
 
Означава ли това, че ако започнете да пляскате с ръце, в резултат ще се образуват гравитационни вълни? Да, макар че те ще са толкова незначителни, че на практика няма да имат никакъв ефект и ще е невъзможно да бъдат забелязани. Ако попитате някой астроном какво определя колко силна е дадена гравитационна вълна, той ще ви обясни, че нейната амплитуда е пропорционална на масата и нейното ускорение. Казано по друг начин, най-мощните гравитационни вълни се получават при взаимодействия на обекти с гигантска маса или при огромни ускорения.

Примери в това отношение са космически катаклизми като поглъщането на някоя звезда от черна дупка, свръхнови и сблъсъци на черни дупки или неутронни звезди. Представете си, че притежавате невероятната способност да пътувате из цялата Вселената. Ако се приближите на няколко километра от две сливащи се черни дупки, резултатът ще е крайно неприятен – вие буквално ще бъдете разкъсани от мощните гравитационни вълни. Ако, обаче, се отдалечите на няколкостотин километра от тях, ситуацията ще се промени драстично и вие няма да усетите дори и лек дискомфорт. От гледна точка на Земята, която е на милиони или дори милиарди светлинни години от подобни апокалиптични събития, гравитационните вълни имат амплитуда, която е не по-голяма от протон.

Значението на гравитационните вълни

В природата съществуват четири фундаментални взаимодействия: електромагнитно, слабо ядрено, силно ядрено и гравитацията, която е най-слабото от тях. В интерес на истината, дори и да беше няколко милиарда пъти по-мощна, тя отново щеше да изглежда незначителна в сравнение с останалите три. По тази причина, въпреки че почти всеки обект във Вселената може да образува гравитационни вълни, в повечето случаи ние няма как да ги забележим.
 
В същото време, те притежават някои впечатляващи характеристики. Една от тях е, че се движат със скоростта на светлината. Освен това, фактът, че са относително слаби, им позволява почти да не взаимодействат с материята и да се движат свободно из Вселената, без да се разсейват или да бъдат абсорбирани. Защо това е важно? Защото позволява на астрономите да видят неща, които няма как да бъдат наблюдавани с помощта на оптични или радио телескопи.

Черните дупки са едни от най-загадъчните обекти, познати на астрономите. Наблюдението им, обаче, е изключително трудно. Ако две черни дупки се сблъскат в някое отдалечено кътче на Вселената, как бихме могли да забележим това? Ако няма никакво електромагнитно излъчване, то целият процес ще остане невидим за учените. При подобни сблъсъци, обаче, се освобождават огромни количества енергия под формата на гравитационни вълни. По тази причина изучаването им е от голяма важност и разкрива много нови възможности за опознаването на някои от най-загадъчните и далечни обекти във Вселената.

Едно дългоочаквано откритие

Датата 14 септември 2015 г. се оказва повратен момент в историята на космическите изследвания. Тогава обсерваторията LIGO и нейните датчици, разположени в Ливингстън, Луизиана и Ханфорд, Вашингтон, засичат за пръв път в историята гравитационни вълни. Регистрираният сигнал идва от две сливащи се черни дупки, намиращи се на около 1,3 млрд. светлинни години от Земята. Според данните, с които разполагат учените, двата обекта били огромни. Единият бил 29 пъти по масивен от Слънцето, а другият – 36 пъти. Изчисленията показали, че общата маса на новообразуваната черна дупка е с около 5 процента по-малка от сумата на масите на двете стари, в резултат на което били излъчени огромни количества енергия под формата на гравитационни вълни.

Последвалият анализ на получените данни разкрил какво се случило в милисекундите преди сливането на двете черни дупки. Оказало се, че те обикаляли една около друга със скорост, близка до тази на светлината. „По-голямата част от енергията била освободена изключително бързо – за по-малко от секунда“, обяснява астрофизикът Питър Фритшел. По думите му, „в този кратък отрязък от време силата на гравитационните вълни била по-голяма от цялата светлина във видимата Вселена“.

През последните няколко години LIGO, както и обсерваторията Virgo в Италия, наблюдаваха още редица сблъсъци – както на черни дупки, така и на неутронни звезди. По този начин, откриването на гравитационните вълни се превърна в основата на един изцяло нов епизод от опознаването на Вселената. Те разкриха неподозирани досега подробности за някои от най-мистериозните космически обекти, но и повдигнаха редица нови въпроси, отговорите на които ще трябва да потърси следващото поколение астрономи.

Вижте още от автора:

Коментари 5
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

5 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Парацетамол и TikTok: Как социалните мрежи създават нови заплахи

Парацетамол и TikTok: Как социалните мрежи създават нови заплахи

България Преди 13 минути

За предизвикателството младежи приемат опасно високи дози от лекарството, без да осъзнават потенциалните рискове

"Хамас" потвърди: Освобождаването на заложници ще се състои в събота по план

"Хамас" потвърди: Освобождаването на заложници ще се състои в събота по план

Свят Преди 41 минути

Няма незабавен коментар от израелски официални лица

Сабрина Карпентър позира по бельо за корицата на Vogue

Сабрина Карпентър позира по бельо за корицата на Vogue

Любопитно Преди 1 час

25-годишната звезда се появява на корицата, облечена в елегантен син сатенен корсет

Разкриха мистерията около „гръцкия Титаник“, отнел живота на 400 души

Разкриха мистерията около „гръцкия Титаник“, отнел живота на 400 души

Любопитно Преди 2 часа

Артефакти, съхранени почти 80 години под водата, хвърлят светлина върху една от най-големите морски трагедии в гръцката история

Сирийският външен министър отива в Париж

Сирийският външен министър отива в Париж

Свят Преди 2 часа

Дамаск обяви, че на 1 март Сирия ще назначи правителство

<p>Кой ще присъства на Мюнхенската конференция?</p>

Мюнхенската конференция по сигурността: Кой ще присъства и какво ще е на дневен ред?

Свят Преди 2 часа

MSC 2025 ще събере водещи световни политици и експерти за обсъждане на сигурността и международния ред

ЕК: Русия не може да бъде възнаграждавана за агресията

ЕК: Русия не може да бъде възнаграждавана за агресията

Свят Преди 2 часа

ЕС не е бил в контакт с Тръмп преди разговора с Путин

Пъф Деди съди медия заради документален филм за него

Пъф Деди съди медия заради документален филм за него

Любопитно Преди 2 часа

Пъф Деди, който претендира за обезщетение поне от 100 млн. долара, е в арест в Бруклин от септември

Автомобил помете майка с две деца на тротоар в Русе

Автомобил помете майка с две деца на тротоар в Русе

България Преди 3 часа

Тя веднага е откарана в болница

<p>Онлайн обучение за учениците от 9 столични района</p>

От утре: Училищата в девет района в София преминават в онлайн обучение

Свят Преди 3 часа

Това съобщи пред журналисти директорът на дирекция "Образование" към СО

Тръмп

Внос на стомана и алуминий: Защо Тръмп може и да е сбъркал

Свят Преди 3 часа

Тръмп обяви, че налага мита от 25% върху вноса на стомана и алуминий

Учени откриха мистериозен портрет на жена под картина на Пикасо

Учени откриха мистериозен портрет на жена под картина на Пикасо

Любопитно Преди 3 часа

Синият период е по-мрачен и съзерцателен стил

"Националното ТОЛ управление" е с нов шеф

"Националното ТОЛ управление" е с нов шеф

България Преди 3 часа

Инж. Асенов заема временно поста до обявяване на публичен конкурс за избор на ръководител на НТУ

Сблъсъци и в украинския парламент

Сблъсъци и в украинския парламент

България Преди 3 часа

Украйна санкционира бившия президент Порошенко