Google обяви, че навлиза в нов етап от стратегията си за подобряване на киберсигурността на потребителите. По-рано тази година интернет гигантът представи план, чрез който постепенно всички негови потребители да използват по подразбиране система за двуфакторна идентификация. Сега компанията дава малко повече подробности за плана си.
Тя иска още до края на тази година поне 150 млн. души автоматично да са преминали към тази система. Двуфакторната автентикация е метод, чрез който се използват два различни метода за потвърждаване, че в даден профил иска да влезе неговият притежател, а не някой друг. Обикновено се използва стандартна парола като първа стъпка, а втората може да е код по SMS, специално приложение за идентификация или USB ключ.
Методът има множество наименования в зависимост от компанията. Може да е наричан двуфакторна идентификация, автентикация, верификация в две стъпки и др. Google например я нарича 2SV - двустепенна верификация.
Защо Facebook срина целия си онлайн бизнес за 6 часа
Според интернет гиганта, 2SV значително намалява риска хакерски пробив в конкретен профил. Потребителите ще могат да избират някой от различните методи, които се предлагат за втора стъпка. Целта е постепенно всички да преминат на тази технология, но това е само първа част от дългосрочната стратегия на Google.
Компанията иска в бъдеще напълно да се елиминират стандартните пароли и да се заменят с по-сигурни защити. За целта тя работи и по нови технологии. Една от тях е вграждането на хардуерни ключове за сигурност в асмите устройства. Те дават най-високо ниво на защита, като амбицията е това да стане практика за всички.
Google пуска множество нови функции за Android
Google казва, че към момента над 2 млрд. устройства по света вече поддържат подобна технология. Отделно компанията дава безплатни хардуерни ключове за сигурност на "потребители с висок риск" в различни организации.
Докато се случи всичко това, Google ще продължи да подобрява и защитите на паролите. Компанията усъвършенства системата за анализ на пароли, която има база данни с над 1 млрд. кодове. Тя анализира паролите всеки ден и предупреждава потребителите, ако има риск или открие съвпадение.
Тъмният режим не пести много батерия на смартфона
Мениджърът за пароли също бива подобряван, като се добавят още сайтове и платформи, които го поддържат. Развива се и системата Google Identity Services, чрез която потребителите могат с един клик да влизат в профили в други платформи и приложения, чиято защита се осигурява от компанията.
Android ще може да се управлява и само с лице
Как да проверим дали Android телефонът ни е хакнат
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!