И нтернет гигантът Google обяви, че е притеснен за технологичното и икономическото лидерство на САЩ. Причината - поисканите от американския Департамент по правосъдие наказания за компанията по делото за монопол в сферата на интернет търсачките и популяризирането на собствените си услуги чрез нея и браузъра Chrome и че плаща за ексклузивни партньорства на производители на смартфони.
Google загуби това знаково дело на първа инстанция, което даде възможност на властите да поискат от съда конкретни наказания за ИТ гиганта. Те посочиха няколко искания, включително потенциалното разделяне с Chrome и продаването му като отделен бизнес.
Съдът не уважи и искането на Google да не се обсъждат наказания докато не приключи процедурата по обжалване. Изслушването на двете страни по наказанията започва тази седмица, като те ще могат да представят своите аргументи. След това съдията ще се оттегли за взимане на решение, което трябва да стане до края на август т.г.
Съдия отсъди, че Google има монопол на още два пазара
Департаментът има три основни искания. Първото е да не се позволява на Google да прави подобни ексклузивни партньорства, което може да коства и сделката на стойност 20 млрд. долара на година, които плаща на Apple, за да бъде търсачката по подразбиране в Safari.
Второто е отделяне на Chrome като самостоятелна компания или да бъде продаден на друга. Google смята, че браузърът не е печеливш бизнес и има смисъл само като част от пакета услуги, които предлага. От Департамента обаче са на мнение, че всяка услуга с около 4 млрд. потребители ще е голям бизнес за всеки.
OpenAI подготвя собствена социална мрежа
Facebook може да се раздели с Instagram и WhatsApp
Третото искане е задължаване на Google да разреши достъпа на трети лица до данните, които търсачката ѝ събира. Това ще става чрез лицензионни споразумения. Google смята, че това ще даде на конкурентите ѝ пълен достъп до информация, с която те ще направят свои търсачки и умни алгоритми, но ще забрани на самата компания да прави сделки и инвестиции, за да продължава също да се развива.
ИТ гигантът коментира в блога си, че разследването "гледа назад във време на интензивна конкуренция и безпрецедентни иновации. С нови услуги като ChatGPT (и чуждестранни конкуренти като DeepSeek), които процъфтяват, Департаментът предлага помитащи промени, които са ненужни и вредни".
Google описва накратко аргументите, които ще защитава в съда. Според компанията, ако исканията на Департамента бъдат приети, това ще "навреди на потребителите на Америка, както и на икономическото и технологичното лидерство" на страната. За хората ще е по-трудно да достигат до услугите, които предпочитат, те може да не работят толкова добре, информацията им, включително за техните търсения, ще бъде споделяна с трети лица, ще ограничи развитието на AI и рискува да "счупи" платформите на Chrome и Android.
"Има по-добър път напред. Път, който отговаря на решението на съда, без да вреди на потребителите, на икономиката на Америка, на технологичното ѝ лидерство и на националната ѝ сигурност. Нашите предложения ще постигнат тези цели, като се концентрират върху смисъла на делото - споразуменията за търсачката", казва Google.
Европа иска да се превърне в "AI континент"
Facebook: Опасности за личните данни и как да се предпазим
А предложенията на компанията са сключване на повече, но по-ясни договори за използване на браузъра, включително с Apple и Mozilla, но без клауза за ексклузивност. Същото се предлага и за Android, за да могат конкурентите да позиционират и свои приложения и услуги като предварително инсталирани. Предвиден е и надзорен механизъм, който да следи, че всичко се изпълнява според изискванията. От съда зависи какви мерки ще одобри, като е възможно той да отхвърли всички и да предложи свои или да поиска от двете страни да го направят наново.
Митата на Тръмп ще доведат до поскъпване и на iPhone
Обвиниха компания, че AI услугите ѝ всъщност са хора
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase