Google не се присъедини към Facebook и Twitter във вчерашното изслушване на ИТ гигантите в американския Конгрес. Компаниите бяха поканени от сенаторите да отговарят на въпроси за чуждото вмешателство в социалните мрежи и опитите да се манипулират изборите на САЩ чрез социалните мрежи. Google обаче реши да си спести сенаторския "грил", което навлече критики към компанията, съобщава Bloomberg.
Фейсбук и Туитър признаха за пропуски в сигурността
Google отбелязва 20-годишен юбилей
"Google е може би подложена на най-сериозния политически контрол в 20-годишната си история, но реши да пропусне възможността да се защити пред Конгреса", коментира агенцията. Вчера изпълнителният директор на Twitter Джак Дорси и главният оперативен директор на Facebook Шерил Сандбърг се явиха пред Конгреса и отговаряха на въпросите на сенаторите. Google обаче реши да не изпрати никого и столът за нейния представител остана празен.
Комисията по изслушването беше поканила и очакваше или съоснователя на Google Лари Пейдж, или изпълнителиния директор на компанията Сундар Пичай. Вместо това интернет гигантът предложил да изпрати главния си юристконсулт Кент Уолкър, но Конгресът е отказал и е поискал по-висш представител.
Google събира повече данни от очакваното чрез Android
Рекордната глоба на ЕС не "одраска" приходите на Google
"След като инвестираха толкова много в лобиране през последните няколко години, това е много странно решение. Ако не си на масата, си част от менюто, а Конгресът изглежда гладен", коментира Адам Голдбърг от компанията Trident DMG.
Очаквано точно това се случи. Представители на комисията остро критикуваха Google както за решението ѝ да не се яви на излусшването, така и за някои от практиките на компанията. "Имайки предвид размера на компанията и на нейната аудитория, бих си помислил, че ръководството на Google би искало да демонстрира колко сериозно приема тези предизвикателства и иска да води този важен публичен дебат", коментира сенатор Марк Уорнър във встъпителното си слово по време на изслушването.
"Фейсбук" осветли мащабна руска кампания за фалшиви новини
Социалните мрежи унищожават обществото
Критиците на Google също не пропуснаха възможността. "Това показва едновременно доминиращата позиция и арогантността на Google. Те си мислят, че могат да отсвирят американския Сенат без последствия", коментира Джейсън Кинт от издателската група Digital Content Next, която е от активните критици на интернет гиганта.
На подобно мнение е и сенатор Марко Рубио, който също смята, че "може би те са арогантни" след като не изпращат Пичай. Това е довело и то вътрешно недоволство и критики в самата компания, като някои служители са били разочаровани от решението Google да не откликне на поканата подобаващо, отбелязва Bloomberg.
В официален отговор, говорител на Google казва, че "неколкократно" е уведомила комисията, че Уолкър е правилният човек да говори по темата, защото това е в неговата сфера. "Имахме разбирането, че той ще е подходящ свидетел за това изслушване", казва компанията.
Heart rate during a Senate and House hearing pic.twitter.com/LipSHa3xIi
— jack (@jack) September 5, 2018
Комисията обаче не дава индикации за нещо подобно и критикува Google за решението на компанията и след края на изслушването. Една от възможностите е, че Google смята, че избира "по-малкото зло" и да бъде критикувана за неявяване отколкото да отговаря на неудобни въпроси и да рискува по-голямо въвличане в дебата, както се случи с Facebook и Twitter.
Facebook, Google и други ИТ гиганти ще обменят данни на потребителите
Всяка дума на Дорси и Сандбърг беше внимателно анализирана и оценявана. И двамата са похвалени от американските медии, че са оцелели сенаторския "грил", но също така са и критикувани за някои от отговорите си. По време на изслушването като цяло не се чу нищо ново. Компаниите работят и още се "учат" как да се справят с фалшивите новини и търсят правилния баланс на защита на свободата на словото и ограничаване на манипулациите и езика на омразата.
Сорос: Facebook и Google са заплаха за обществото
Изслушването показа, че темата е още в своето начало и тепърва ще продължава и ще се развива. За Google ще е много трудно да остане встрани от нея още дълго време и може да е по-добра идея още отсега да влезе в дебата и да се опита да го контролира, отколкото да чака да се натрупат много критики и да тръгне да се защитава, когато вече ще е късно.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!