Д ъщерната компания DeepMind на Alphabet (холдингът, обединяващ бизнесите на Google) обяви, че е постигнала сериозен напредък в изкуствения интелект за разработка на лекарства. Той може да скъси процеса от месеци на дни, съобщава TechCrunch.
Изкуственият интелект вече настига човешкия разум
Изкуственият интелект на компанията е разрешил проблема с т.нар. протеиново сгъване, който учените се опитват да разгадят вече около 50 години. Структурата на протеините е от ключово значение за определяне на техните свойства и има важна роля в изработката на правилно лечение.
Много е трудно да се предвидят тези гънки, като в традиционните научни методи процесът отнема дори години. В последствие се появи проектът Folding@Home, чрез който доброволци от целия свят споделят част от системните ресурси на компютрите си, за да се извършват изчисленията. Така процесът е скъсен от години до месеци.
Защо роботите все още не навлизат масово в живота ни
Новата разработка AlphaFold на DeepMind успява да съкрати работата до няколко дни. Компанията казва, че изкуственият интелект може правилно да предвиди структурата на протеините, при това с точност до ширината на атом.
Алгоритъмът може постоянно да се самообучава и да подобрява точността си, като използва наученото до момента и реалните резултати, които е постигнал. Така прецизността на прогнозите му се увеличава постоянно.
Опознаването на процеса по сгъване на протеините ще има критична роля в медицината. Това ще позволи на учените да откриват по-бързо лечения за много повече заболявания. Също така ще им даде възможност да разбират по-бързо как се разпространяват и предават повече заболявания и какво да се направи, за да се облекчат състояния като алергии и др. Ще могат да се предотвратяват и "грешки" в сгъването, които да доведат до различни здравословни проблеми.
Изкуственият интелект се включва и в ремонта на пътищата
Всичко това са възможностите при опознаването на процеса. Алгоритъмът на DeepMind ще помогне, като съкрати времето и съответно позволява на учените да тестват много повече възможности и варианти по-бързо и точно. Алгоритъмът се нуждае от още прецизиране, като в момента постига 87 точки от нужните 90, при което и учените ще могат да приемат данните като "конкурентни" с информацията от традиционните експерименти, отбелязва Engadget.
Ботовете в Интернет имитират хора все по-успешно
DeepMind ще продължи работа по проекта, като се надява в близко бъдеще да постигне още по-голяма точност. През това време ще се търсят и още възможни приложения на разработката и за какво друго може да е полезна, освен за разработката на лекарства, защото има много протеини в тялото, които все още са сравнително непознати на учените.
Абитуриент създаде робот, който да помага на пациенти с COVID-19
Уникално, българин създаде хуманоиден робот в гаража си
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!