В заимодействието с различните технологични устройства от години разчита най-вече на допира от страна на потребителите. Постепенно се популяризира и управлението с глас, но за Google винаги е имало нужда от повече и по-добри възможности.
Компанията от години има амбицията да направи взаимодействието между човек и устройства възможно най-натурално. Една от новите ѝ разработки в тази посока е "нов език за взаимодействие", който се разработва от Google ATAP - звеното за авангардни проекти на ИТ гиганта, съобщава Engadget.
"Устройствата, които ни заобикалят, трябва да се усещат от нас като добър приятел. Трябва да имат социално присъствие", казва Лаурън Бедал, един от ръководителите на проекта.
Технология ще "лекува" батериите в смартфоните
Идеята устройствата около хората да станат по-интуитивни и проактивни. Те ще могат да предвиждат желанието на потребителя да взаимодейства с тях на базата на невербални индикатори, движения, жестове.
Така устройството ще "знае", кога потребителят възнамерява да му обърне внимание и ще може тогава да му показва известия и релевантно съдържание. Също така няма да го разсейва, когато засече, че е зает с друга дейност.
Ще може още да разбира, когато потребителят минава към него и го поглежда. Тогава ще може да покаже набързо само най-важните известия.
Изкуственият интелект не може да има авторски права
В момента Google работи по четири движение - приближаване, бърз поглед, обръщане и подминаване. Те могат да се използват за катализатор за поредица различни команди и действия на устройствата.
Ще е възможно и взаимодействие между различни устройства докато потребителят ги използва. Например предложение потребителят да прехвърли телефонния разговор във видеоразговор през компютъра.
За да се реализира технологията ще е нужна комбинация от сензори и алгоритми, които да разпознават конкретни движения и намерения. Работи се и по усъвършенстване на разпознаването на еквивалентни движения и жестове, които обаче да не са направени с намерение за взаимодействие с устройството.
Това може да е годината на изкуствения интелект
Трябва да се има предвид и наличието на енергия. Свързаните с ел. мрежата устройства могат да използват по-сериозни алгоритми и имат налична енергия, докато мобилните трябва да са по-пестеливи заради батерията.
За сега разработката е налична в лабораторни условия и прототипи. Сходни функции има в някои от смартфоните и умните устройство на Google, но в доста по-базова версия. Google иска да усъвършенства разработката максимално преди да я направи масова, за да може хоратата да са доволни от високата прецизност и ефективност на взаимодействията си с устройствата.
Oppo патентова смартфони с втори дисплей на гърба
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!