Google се отказва от своя проект за алтернатива на бисквитките FloC, който предизвика голямо недоволство сред интернет компаниите. Вместо това компанията предлага нова платформа: Topics, съобщава TechCrunch.
Интернет бисквитките са малки файлове, чрез които сайтовете могат да запаметяват различна информация в компютъра на потребителя. Чрез тях например страниците си "припомнят", кой е потребителят, който ги посещава и могат да активират съответни функции и настройки, които той предпочита. Също така се използват и като идентификатор за реклами и проследяване на онлайн активността.
FLoC трябваше да ги замени с платформа, която групира данните на потребителите по интереси и прави проследяването им по-трудно. Критиците на идеята обаче смятаха, че ще се постигне точно обратното.
Google се опасява, че може да цензурира Интернет
Новият проект, Topics, има друга концепция. Той ще позволи на браузъра да научава интересите и навиците на потребителя и ще "помни" само последните три седмици на активност.
Браузърът ще изгражда профил, в който ще има до 300 теми, които смята, че са интересни на потребителя и в тях няма да се включват пол, раса и други подобни "деликатни категории". Вместо това умни алгоритми ще опознават интересите на човека и ще му предлагат допълнителни сходни теми и съдържание.
Google работи по умни очила за добавена реалност
Браузърът ще позволява на съвместимите страници да получават до три от петте най-харесвани от потребителя теми, които да използват като насока какви реклами са подходящи за него. Темите ще се избират произволно и ще се пазят в рамките на до три седмици.
Потребителите ще могат да преглеждат темите, които са избрани за браузъра по всяко време и да ги премахват, ако не са съгласни с тях. Ще имати възможност напълно да изключват функцията, ако желаят.
Facebook заплашена от дело и във Великобритания
Facebook отива на съд за монопол в САЩ
Google казва, че Topics са разработени с поуките от проблемите на FLoC. Topics е в процес на разработка, като се планира тестовете с платформата да започнат в края на това тримесечие. За да могат да работят, сайтовете ще трябва да направят проблеми в кода си, за да се възползват от функцията.
2022 г. може да е по-трудна за ИТ сектора от очакваното
Смартфоните владеят една трета от деня на хората
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!