Google представи новия си квантов процесор Willow, за който твърди, че е най-добрият чип от този вид досега. Той полага основите за създаване на квантови компютри, които да могат да се използват в реалността, казва Хартмът Невен, основател и ръководител на Google Quantum AI в блога на компанията.
Willow е способен да намалява грешките при квантовите изчисления и да прави това експоненциално докато се увеличава броят на кюбитите. Кюбит е своеобразният градивен елемент на квантовите процесори. Това са квантови елементи, които могат да бъдат едновременно със статут на нула и единица. Традиционните транзистори могат да са само нула или единица в даден момент.
Тази разлика позволява на квантовите компютри да обработват много по-бързо много по-големи обеми от информация. Google дава за сравнение, че Willow е извършил тестово изчисление за по-малко от пет минути, докато на най-бързите традиционни суперкомпютри в момента би им отнело до 10 септилиона (10 на 25-та степен) години.
Willow е резултат от над 10 години работа, като е "най-убедителният прототип за мащабируем логичен кюбит досега". Според Невен това е силен индикатор, че могат да се направят големи квантови компютри и те да се използват за реални задачи в практиката.
Квантовите компютри са близо до реалността чрез AI
Невен казва, че и в момента има квантови компютри, които могат да извършват изчисления с реални задачи и са го правили, като са помагали за научни открития. Темпото обаче е достижимо и за стандартните суперкомпютри. Затова учените искат да преминат към следващата стъпка - успешно да мащабират квантов процесор с достатъчно на брой кюбити, за да може той да задмине производителността на традиционните компютри не само в тестовете.
Willow се откроява с възможността си да коригира грешките на кюбитите. Това е един от най-важните аспекти на квантовите процесори. Кюбитите са много деликатни и лесно се влияят от околната среда, поради което може да изменят статута си и това да доведе до грешка в изчисленията.
Вече има софтуерни алгоритми, които коригират грешките, но само този метод не е достатъчен. Затова се разработват и други, например самият процесор може да намалява вероятността за грешка и запазва тази прецизност дори и с голямото увеличение на кюбитите. Willow е със 105 кюбита, докато пълнофункционалните квантови процесори ще имат хиляди и дори милиони кюбити.
Microsoft показа първия си "облачен" компютър
Според "графика" на компанията, има още 4 стъпки, които трябва да бъдат извършени докато тази цел бъде постигната. Няма срокове за тяхното реализиране, тъй като задачите стават все по-сложни.
Агент на OpenAI ще сърфира от наше име
OpenAI пусна своя умна търсачка срещу Google
Невен обаче казва, че усилията ще си заслужават, тъй като много от мечтаните и нужни революционни технологии за подобрение на света ще могат да постигнат своя потенциал именно с квантовите компютри. Той дава за пример разработка и тестване на различни лечения и лекарства, анализи на климата, разработка на нови батерии за електрическите автомобили, създаване на нови източници на енергия и др.
Умните очила на Meta са проблем за всички
Microsoft Copilot вече може да чете, говори и мисли
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!