П реди точно 20 години на тази дата Лари Пейдж и Сергей Брин регистрират Google като компания. Тя има класическа история на ИТ гигант, като започва съвсем малка, но се издига до една от най-значимите фирми в света.
Apple не успя да скрие новия iPhone и този път
Apple стана най-скъпата компания в света. Кук: Това не е най-важно
Пейдж и Брин се запознават в университета на Станфорд. Имат голям интерес към интернет и искат да направят по-добра търсачка на страници от наличните към този момент. Още през август 1996 г. те са готови с първата версия, която е част от сайта на университета. Избират името Google, което е базирано на числото гугол или единица със 100 нули. Символиката е колко голям може да бъде интернет.
Известията на смартфона - новият кошмар на потребителя
Интересът към търсачката е достатъчен, че година по-късно Пейдж и Брин напускат университета и не завършват докторантурите си. Вместо това се посвещават изцяло на работата върху търсачката. Виждат, че тя има все по-голям потенциал и може да се превърне в бизнес. Решават да направят точно това и регистрират компания с името Google.
Facebook пуска директен конкурент на YouTube
YouTube: Facebook да си гледа снимките с бебета
Търсачката бързо започва да трупа популярност, а с това и инвеститори. Пейдж и Брин са наясно, че са млади и неопитни и имат нужда от помощ в бизнес делата. След продължителен процес, избират Ерик Шмид, който им помага с бизнес отношенията, създаването на контакти и дори контактите с политици.
Пейдж и Брин се посвещават на технологията и през 2003 г. Google става най-популярната търсачка, като детронира Yahoo. Година по-късно компанията излиза и на фондовата борса. През това време тя вече мисли за още по-сериозна експанзия. Работи по услуги като Gmail, Google Maps, купува и видео портала YouTube.
Постепенно и трите се превръщат в еднолични лидери в сегментите си. През 2008 г. компанията представя и браузъра Chrome, който днес също е най-популярният в света. Тя придобива и операционната система Android, която може да се похвали със същото.
Разбира се, Google има и провали. Компанията така и не успя да създаде своя социална мрежа въпреки неколкократните опити. Това обаче не я спира да се цели все по-високо. Пейдж и Брин имат философия, че Google трябва постоянно да мисли върху създаването на нови продукти и услуги, които да се превърнат в милиарден бизнес.
Google събира повече данни от очакваното чрез Android
Тази философия води до развитието на невронни мрежи, изкуствен интелект, платформи за интернет доставчици, автономни автомобили и дори компании за подобряване на качеството на живот. Всичко това стана толкова голямо, че през 2015 г. Google обяви, че създава холдинга Alphabet, който да обедини всички бизнеси на компанията. Голяма част бяха отделени от Google и оформени в самостоятелни компании, които сега са под шапката на Alphabet.
Днес Пейдж и Брин са в ръководството на Alphabet и поделят времето си сред различните проекти. Самата Google се оглавява от Сундар Пичай, който беше избран от тях. Под ръководството на Пичай Google продължава развитието в заложената посока, увеличава присъствието си и в хардуера и облачните услуги. Продължава и развитието на търсачката, като една от дългосрочните цели на Пейдж и Брин е един ден потребителите да могат да разговарят с търсачката така, както говорят с човек. Докато се случи това ще мине още време, но компанията върви уверено в тази посока чрез гласовия си асистент и платформата за преводи на различни езици.
Рекордната глоба на ЕС не "одраска" приходите на Google
Финансирането на всичко това днес идва най-вече от бизнеса с онлайн реклама. Google има над 110 млрд. долара приходи за последната година, от които печалбата е над 12 млрд. долара. Именно тези пари се инвестират в останалите амбициозни проекти на компанията. Не липсват и проблеми заради тези бизнеси, като тази година ЕС глоби компанията с над 4 млрд. евро заради нелоялни практики в Android.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още интересни новини последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!