Google обяви, че въвежда промени в търсачката си за потребителите в Европа. Причината е новият Закон за дигиталните пазари, както и оплаквания на конкуренти.
Интернет гигантът казва, че вече е направил над 20 модификации на търсачката, които да адресират всички притеснения на конкуренцията. "Въпреки това сайтовете за сравнение настояват да направим още повече промени", пише Оливер Бетел, директор на правния отдел на Google в блога на компанията.
Затова тя предлага още няколко изменения. Първото е възможност потребителите да сравняват резултатите на търсачката, да ги прехвърлят в други сайтове за сравнения и да имат директен достъп до сайтовете, които предлагат съответните продукти, услуги, полети, резервации.
Сайтовете за сравнения ще получат и "други нови формати", които им позволяват да показват повече информация за тяхното съдържание, цени, снимки на продуктите. Google ще предложи и и нови рекламни формати за тези страници.
Android 16 ще е готов много по-рано от очакваното
Компанията казва, че през последните три години е участвала в над 100 конференции и кръгли маси, за да адаптира търсачката към новия закон. "Осъзнаваме, че законът изисква някои значителни промени на нашите онлайн услуги в Европа, но не вярваме, че крайната цел е да пречи на търсачките да иновират и да се конкурират", пише Бетел.
Google призовава за още анализи, които да проверят как всички тези промени влияят на потребителското изживяване и на трафика към интернет страниците. Затова компанията казва, че започва няколко теста.
Първият е премахване на безплатните функции за намиране на хотели в търсачката. Няма да се показва картата, която показва местоположението на хотелите и резултатите под нея. Вместо това ще се показват стандартни линкове. Тестът ще засегне потребителите в Германия, Белгия и Естония. След като приключи, ще бъде върната стандартната функционалност.
Кошмарът на Google започва да става реалност
САЩ ще поискат Google да продаде част от бизнеса си
"Предприемаме тази стъпка с нежелание, тъй като премахването на полезни функции не е от полза за потребителите и бизнеса в Европа", допълва Бетел. Не се споменава колко време ще продължи теста и какви ще са следващите експерименти. Вместо това компанията отбелязва, че се надява да се намери решение, което удовлетворява закона и не ограничава полезните за хората функции.
Android ще предупреждава за опасни приложения
Най-опасната грешка, която допускаме с лаптопите си
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!