И зкуственият интелект има рискове и ИТ компаниите трябва да са откровени и наясно с тях. Нужна е регулация на тази технология, пише в свой текст за в. Financial Times изпълнителният директор на Google и Alphabet Сундар Пичай.
Американски политици: Facebook е сериозен проблем
В текста си Пичай споделя, че за него е привилегия да участва в създаването на технологии, които може да променят живота на хората. Той дава за пример някои положителни постижения на Google в сферата на изкуствения интелект.
Сред тях са алгоритъм, който помага на лекарите по-лесно и прецизно да откриват рак на гърдата, нова система, която предвижда с по-голяма прецизност валежите в много по-малки зони и разработката на Google и Lufthansa за изкуствен интелект, който да намали закъсненията на полетите. "Въпреки това историята е пълна с примери как ползите от технологиите не са гарантирани", отбелязва Пичай.
"Двигателите с вътрешно горене позволиха на хората да пътуват надалеч, но и увеличиха инцидентите. Интернет направи възможно да се свържеш с всеки и да получаваш информация отвсякъде, но и стана по-лесно да се разпространява погрешна информация", споделя Пичай.
Google пуска преводач на езици в реално време
Изкуствен интелект се научи да разпознава миризми
Според него "всички тези уроци ни учат да сме по-откровени и наясно с нещата, които може да се объркат. Има реални притеснения за потенциалните негативни последствия на изкуствения интелект", пише Пичай. "Вече се работи по адресирането им, но неизбежно ще има още предизвикателства и нито една компания или индустрия не може се справи сама", допълва той.
Пичай отбелязва, че САЩ и ЕС вече работят по чернови за регулиране на изкуствения интелект. "Международното съгласие ще е критично, за да могат стандартите да работят. За да се случи, трябва да се съгласим за основните ценнности. Компании като нашата не могат просто да градят обещаващи нови технологии и да оставят пазарните сили да решават как ще се използват. Важно е да се уверим, че технологиите се използват за добро и са достъпни за всички", категоричен е Пичай.
"Според мен няма съмнение, че изкуственият интелект трябва да бъде регулиран. Твърде е важен, за да не бъде. Единственият въпрос е как да се регулира", допълва той.
Технологиите през новото десетилетие според Зукърбърг
Зукърбърг поиска глобална регулация на Интернет
Google вече има свобствени принципи, които следва, като те са решаващи в избора на технологиите, които да се разработват и как да се прилагат, казва Пичай. Въведен е и специален процес, който да проверява и анализира технологиите. Пичай дава за пример и Общия регламент за защита на личните данни (GDPR) в Европа, който определя като солидна основа за надграждане на регулациите. Трябва да се търси и баланс между ползите за обществото и сферите с висок риск.
"Изкуственият интелект има потенциал да подобри живота на милиарди хора и най-големият риск е да не успее да го направи. Гарантирайки, че той се разработва отговорно по начин, който е от полза за всички, можем да вдъхновим следващите поколения да вярват в силата на технологиите толкова, колкото и аз", завършва текста си Пичай.
Най-важните технологични промени за последните 10 г.
Samsung представи първия си "виртуален човек" Neon
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!