Г игантска пясъчна буря се развихря на повърхността на Марс, която дори застрашава марсохода Opportunity, съобщава НАСА. Бурята е с по-голяма площ отколкото е цяла Северна Америка.
НАСА откри евентуални форми на живот на Марс
Как ще изглежда животът на Марс
Учените са засекли първите индикации за нея на 1-ви юни. На шести юни бурята вече се е разразила доста сериозно, като апаратът MRO прави и снимка на цялата планета, която показва мащабите ѝ.
Марсоходът Curiousity празнува 2000 дни на Марс
Българска апаратура заработи в орбита над Марс
На тази дата бурята вече е с площ над 18 млн. кв. км., като обхваща и района на Opportunity. От петък марсоходът е спрян докато бурята отмине.
Учените казват, че пясъчната буря е съизмерима с плътността на град с много големи нива на смога - слънчевата светлина е осезаемо намалена. Това не позволява на слънчевите панели на Opportunity да събират достатъчно енергия за зареждане на батериите и захранване на отоплението, което е нужно, за да може да работи в студените условия на Червената планета.
За сега Opportunity има достатъчно ресурс, но ако бурята продължи твърде дълго, може да доведе до проблеми за марсохода.Той няма да има достатъчно енергия да се отоплява и може да замръзне или да се получат повреди. Екипът на масохода се надява, че няма да се стигне до там.
Последният сигнал от Opportunity е получен в неделя сутринта и всичко е било наред. Данните показват, че Opportunity все още има осчно енергия въпреки влошаващата се буря. Температурата на марсохода е -29 градуса по Целзий, което е добре и гъстата пясъчна буря всъщност в момента помага на Opportunity да запазва по-добра температура с по-малко усилия. Учените се надяват Opportunity да се справи, защото първоначалната мисия на марсохода беше да издържи само 90 дни, а той продължава да работи вече почти 15 години.
Прототипът на европейския марсоход е готов за тестове
НАСА ще търси екзопланети с уникален нов сателит
Междувременно и екипът на марсохода Curiosity вече наблюдава развитието на бурята. Curiosity се намира точно на обратната страна на Марс, но въпреки това ефектите от бурята вече се виждат и при него. Нивата на пясъка във въздуха са завишени, а има потенциал бурята да обхване цялата територия на Марс, макар според учените вероятността за това да е малка. Въпреки това се правят ежедневни замервания и при Curiosity, включително на силата на слънчевата светлина, която достига до марсохода.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини и любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!