И Т гигантите по света винаги са имали едно общо желание - по възможност правителствата да не им се месят твърде много. Според Бил Гейтс обаче поведението на технологичните компании напоследък е почти покана към правителствата да направят точно това. В интервю пред онлайн изданието Axios Гейтс казва, че ИТ гигантите рискуват "най-кошмарния" сценарий за правителствена намеса, ако се държат арогантно.
Безос стана най-богатият човек в модерната история
Петте ключа за успех според най-богатия човек на Земята
"Компаниите трябва да са внимателни в поведението си и да не защитават дейности, които ще пречат на правителствата да си вършат задълженията, за които разчитаме на тях, когато това става под съответното наблюдение", коментира Гейтс.
Бил Гейтс ще строи града на бъдещето в пустинята Аризона
Човекът, променил интернет в три минути и половина
Той казва, че вече е виждал такива примери. Макар да не спомена конкретни имена на компании, Гейтс описва действията на компания, която се скара с американското правителство заради криптирането на телефоните си. Тази компания е Apple. Според него, когато става дума за разследване на престъпления, ИТ гигантите трябва да съдействат на правителствата и институциите. В противен случай рискуват правителствата да се намесят с въвеждането на много по-строги регулации, а това не е желано от нито една компания.
Гейтс смята, че макар технологичните компании да помагат много за развитието на обществото, те не трябва да пречат или изземват традиционни функции на правителствата. Той допълва, че в момента ИТ компаниите често се държат така, сякаш са обект на несправедлива регулация и критики, но точно това им поведение им създава повече проблеми.
Бил Гейтс предлага роботите да плащат данъци
Бил Гейтс със смразяващо предупреждение за света
"Технологичните компании трябва да са внимателни и да не мислят, че техните гледни точки са по-важни от тези на правителствата или от способността на правителствата да си вършат работата", казва още Гейтс. Той дава за пример желанието финансовите преводи да се направят анонимни и невидими и нежеланието да се предават данни дори за масови убийци. "Не става въпрос за техническа възможност, а за желание", допълва той.
И макар Гейтс да е известен оптимист, той все пак споделя и някои от своите най-големи притеснения. Сред тях е доколко технологиите не съсредоточават твърде много власт в ръцете на твърде малка група хора и използването на напредъка в генетиката за разработка на нови болести, които да се използват като оръжия.
Парите не купуват щастие, казват милиардерите
Според Гейтс, ИТ индустрията трябва да работи заедно с администрацията винаги, когато това е възможно въпреки несъгласията и различията. Той смята, че всичко е свързано и хората трябва да работят заедно. "Ако САЩ намалят инвестициите си в чужбина, това ще доведе до смъртта на хора в други държави, което ще влоши и живота на американците", допълва Гейтс.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!