Д окато сгъваемите смартфони привлякоха по-голямата част от вниманието и ентусиазма на хората и медиите, пазарът вече се интересува от новите флагмани на “традиционните“ умни телефони. През февруари Samsung представи цели три версии на своя Galaxy S10. Най-атрактивната от гледна точка на хардуер и възможности е Galaxy S10+.
Samsung иска да събуди пазара с Galaxy Fold и S10
Макар привидно пазарът на смартфони да е в труден период на спад на продажбите, самите устройства продължават да се развиват и да са от голямо значение за потребителите. За все повече хора именно мобилният телефон става тяхното основно устройство.
Смартфоните с 12GB RAM стават норма тази година
Затова очакванията към смартфоните са все по-големи. Те трябва да могат да се справят с едновременната работа с много и различни приложения, да работят бързо и стабилно. И след като смартфоните започват все повече да се използват и за плащания и онлайн пазаруване, те трябва и да са сигурни. А като модел от висок клас Galaxy S10 Plus трябва да може да се справя всичко това без проблеми и да предлага още.
Външният вид
Като цяло е трудно за смартфоните да предлагат кой знае какви постижения в дизайна при положение, че вече почти цялата им предна част е само дисплей. Все пак, S10+ изглежда стилно, като за това помага алуминиевата рамка около страничния ръб на корпуса. Дисплеят е леко извит по двата странични ръба, като същата извивка е приложена и на гърба. Предната част на корпуса е защитена от Gorilla Glass 6, а задната от Gorilla Glass 5.
На гърба са хоризонтално са разположени трите обектива на камерите, светкавицата и допълнителни сензори. Те са леко издадени над корпуса.
Отпред дисплеят доминира почти цялата площ. Оставено е единствено малко място в горната и долната част на корпуса. Предната камера е двойна, като е изместена в горния десен ъгъл на дисплея, в който е изрязано място за нея.
Samsung работи по още два сгъваеми смартфона
Телефонът се усеща здрав и приляга добре в ръката. Гладкият алуминий и стъклото от двете страни обаче са доста хлъзгави и човек трябва да внимава да не изпусне устройството. То лесно може да се хлъзне дори и оставено на възглавница или върху чанта, поради което се препоръчва използването на защитен калъф или предно стъкло.
Дисплеят
Една от традиционно силните страни на моделите от серията Galaxy S е дисплеят. S10+също запазва традицията. Той е 6,4-инчов sAMOLED Инфинити-U дисплей с резолюция 3040х1440 и пропорция 19:9. Това го прави по-тесен и висок, за да е по-удобен за работа с една ръка и да предоставя повече пространство при сърфиране и използване на чат и социални мрежи.
Въпреки възможностите на смартфона за QHD+, по подразбиране резолюцията е Full HD+, т.е. 2280х1080. Това е с цел да се пести батерия, защото по-високата резолюция изисква и повече изчислителна мощ и следователно енергия. Все пак, потребителят може във всеки един момент да я смени от настройките. Освен това телефонът може автоматично да превключва на по-висока резолюция, когато е необходимо – например при гледане на 4K видео или при използване на съвместими игри и приложения.
Дисплеят поддържа HDR10+, като изображенията са красиви, детайлни и с много добро качество. Двойната камера може да е малко досадна, особено при по-ярки изображения, защото стои като тъмно петно в горния десен ъгъл. Не е толкова досадно, колкото големите „прорези“ на моделите от миналата година, но все пак е решение, което няма да допадне на всички.
Хардуерът
Може много да се говори за развитието на хардуера при смартфоните. Телефони като S10+ имат мощност, с която могат да засрамят компютри само на няколко години. Но данни като 8-ядрен процесор, 8GB или 12GB RAM, 128GB или цял 1TB вътрешна памет, мощен графичен процесор, високи резултати в специализираните тестове и т.н. не казват кой знае какво на обикновения потребител.
За него е важно устройството да работи добре. S10+ определено работи много добре. Приложенията зареждат впечатляващо бързо. Няма засичания и чудения. При по-големи натоварвания корпусът се нагрява, което е очаквано, но моделът има специални камери за охлаждане, които позволяват по-високо натоварване без твърде сериозно прегряване.
Телефонът не се забавя и при стартиране. Системата за лицево разпознаване е доста бърза и прецизна. В повечето случаи е достатъчно за нея просто телефонът да бъде взет от масата например и докато е вдигнат до нивото на очите, вече автоматично е разпознал собственика си и се е отключил.
Android е на път да изостави класическите пароли
Едно от интересните нови решения е и сензорът за пръстов отпечатък. Той е разположен под самия дисплей, като използва ултразвук, за да разчита отпечатъка. Това се случва по всяко време, като човек просто поставя пръста си в средата на долната част на дисплея. Като за първа версия на този тип сензор, той работи доста добре и прецизно. Понякога обаче не винаги разпознава пръста, ако например е твърде слабо докоснат до дисплея или не е достатъчно точно поставен в зоната на сензора.
Камерите
Много камери, много нещо. Така може накратко да се опише сензорното „въоръжение“ на S10+. Телефонът има общо 5 камери. Три от тях са на гърба. Те са съответно 12МР Dual Pixel камера с променлива бленда, 12МР с двукратно оптично увеличение и 16МР с широкоъгълен обектив. Отпред конфигурацията е 10МР+8МР. По-малката камера помага с по-голямо F-число, докато голямата може да записва 4K видео.
Превключването между камерите става много бързо и лесно в реално време. Няма забавяне, като може да се използват бутоните на дисплея или просто изображението да се увеличи или намали с движението на пръстите. Телефонът автоматично преценява коя камера да използва.
Разбира се, не липсва и изкуствен интелект. Системата може да анализира ситуацията пред обектива и да я разпознава, като автоматично подбира най-подходящите за целта настройки и разпознава предварително зададени 30 сцени.
5G устройствата са готови да превземат света
Има и множество режими на снимане, възможност за изцяло ръчни настройки и др. Телефонът може да снима видео с 4К резолюция и 60 кад./сек., като има и режими за снимане на забавен каданс и др. Може да се правят „движещи се снимки“, има функция за избиране на най-добрия кадър от поредица последователни снимки и др. На разположение е и система за съвети за по-добри снимки.
Предните камери също предлагат много високо качество на снимките и видеото. Могат да се използват и за създаване на анимирани емоджита и др.
Софтуерът
S10+ използва новия софтуер One UI на Samsung, който работи върху Android 9 Pie. Интерфейсът е опростен, като концентрира повечето функции в долната част на екрана, както и навигация с жестове. Има много възможности за персонализация, както и доста допълнителни екстри.
Samsung въвежда нов интерфейс за смартфоните си
Една от тях например е Smart Things, която разпознава различни съвместими устройства в близост до телефона и позволява лесно и бързо осъществяване на връзка с тях и използване на съответните функции. Например Bluetooth връзката в колата, WiFi телевизор и т.н. Така всичко е на едно място и не се налага обикаляне из менюта.
S10+ разполага и с гласовия асистент Bixby, чрез който освен помощник, може да се създават и различни команди за телефона. Например да извърши определено действие, което да се изпълни при дадено условие, като засичане на връзка към домашната WiFi мрежа да активира режим „не ме безпокой“ или друго.
Телефонът използва и Samsung Knox за защита. Има много опции за сигурност като криптиране на всички данни, създаване на допълнителни защитени папки и др.
Батерията и екстрите
S10+ разполага с батерия с капацитет 4,100 mAh, която се справя добре със задълженията си през деня. При нормална употреба батерията без проблеми издържа целия ден, а при по-лека – дори два дни не са трудност.
Гъвкаво стъкло може да промени смартфоните
Телефонът има и доста мощни стерео говорители Dolby Atmos, настроени от AKG. Силата на звука е добра, качеството им също е прилично.
S10+ е водо- и прахо-устойчив със сетрификатIP68. Освен това има стандартен 3,5мм жак за слушалки, два слота за SIM карти (единият може да се използва за microSD карта с капацитет до 512GB).
Сред другите нови екстри на телефона е функцията за безжично презареждане на други устройства, стига разбира се, те също да поддържат стандарта Qi. Това е удобен начин да се заредят например безжични слушалки или втори телефон. S10+ автоматично спира зареждането, когато неговата батерия достигне 30%.
Смартфонът използва и новия порт USB Type-C. Той позволява по-бързо зареждане, като в комплекта има и преходник за по-стария порт, който може да се използва за други кабели и аксесоари.
Цената на Galaxy S10+ е около 1850 лв. до 1950 лв. за версията със 128GB памет, в зависимост от търговеца. Има и версии с 512GB и 1TB памет, които съответно сe предлагат на по-висока цена. Интерес привлича Performance edition версията, която е оборудвана с 1TB памет, 12GB RAM и притежава керамичен гръб в черен или бял цвят.
Дори и „базовият“ модел със 128GB памет и 8GB RAM обаче е повече от достатъчен за всички ежедневни нужди на масовия потребител и няма да се затрудни дори и с по-тежките и големи игри и приложения.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!