Ф алшивите профили във Facebook се оказват повече от реалните. Това е едно от заключенията, които могат да се направят след като компанията публикува своя последен доклад за налагането на правилата в социалната си мрежа.
Подслушва ли Facebook телефоните на хората
Данните или парите - дилемата на дигиталния свят
Компанията съобщава, че е блокирала 2,19 млрд. фалшиви профила само за първото тримесечие на тази година. Освен това Facebook е блокирала други 1,2 млрд. фалшиви профила през последното тримесечие на 2018 г.
Facebook плаща на тийнейджъри, за да ги следи
Зукърбърг поиска глобална регулация на Интернет
Facebook казва, че причината за големия ръст са зачестилите опити за тяхното създаване. Все по-често се използват автоматизирани системи, които се опитват да създават голям брой профили наведнъж.
Компанията казва, че повечето от тези профили биват засечени и изтрити много бързо. Тя изчислява, че месечно само 5% от всички успяват да се промъкнат. Това прави около 119 млн. фалшиви профила, които са активни и не са заподозрени от системите за защита. Затова Facebook допълва, че освен собствените си системи, разчита и на сигнали от потребители.
Учени: социалните мрежи не вредят на тийнейджърите
Вицепрезидентът по анализи на Facebook Алекс Шулц коментира в блога на компанията, че големият брой изтрити фалшиви профили не трябва да стряска потребителите. Голяма част от фалшивите профили се блокират още при създаването си. Шулц допълва, че компанията брои като фалшиви профили и неволните или неправилните действия на потребителите, които не вредят - например да създадеш личен профил на домашния си любимец, вместо негова група или страница. Това също влиза в категорията фалшив профил, макар и да не вреди на никого, пише Шулц.
Той казва още, че 99% от фалшивите профили се засичат от Facebook преди потребителите да съобщят за тях. Шулц коментира, че Facebook има две основни цели по отношение на фалшивите профили - да се предотвратят злоупотреби с тях, но и даване на възможност на хората да споделят през реални профили. "Опитваме се да имаме правилния баланс между двете цели", казва Шулц.
Омразата и конспирациите процъфтяват в Instagram
Не става ясно дали и как Facebook определя дали даден профил е фалшив или не, ако например той се поддържа като реален, но същевременно се използва за т.нар. тролски коментари и споделяне на фалшиви новини. Честа практика е да се създават профили, на които от време на време се качват снимки и ръчно написани статуси, но са много активни в споделянето на съдържание от други групи и страници, цитати, забавни снимки и др. С времето те трупат "приятели" и постепенно започват да "изменят възгледите си" или са много активни в коментарите под публикации по определени теми.
Шулц казва единствено, че има и реални профили, които могат да са злонамерени. В такава ситуация се разчита на допълнителни данни и анализи, които да определят какви действия да се предприемат с тези профли.
"Ние оставаме уверени, че преобладаващата част от хората и действията във Facebook са реални и искрени. Приемаме обратната връзка и внимателния надзор над фалшивите профли, но се гордеем с нашата работа да балансираме защитата на хората и рекламодателите, които използват нашите услуги, като същевременно даваме възможност на всички да изграждат общности във Facebook", завършва Шулц.
Тим Кук: Време е всички да защитим личните си данни
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!