Д езинформацията във Facebook привлича повече внимание от страна на потребителите и се радва на по-голям брой взаимодействия като кликове. Това показват резултатите от проучване на университетите на Ню Йорк и Гренобъл, публикувано от The Washington Post.
Проучването е направено с данни по време на американските избори за президент през 2020 г. в периода август 2020 г. до януари 2021 г. Анализирани са публикациите на 2551 страници във Facebook с различни интереси и цели, както и страници на множество медии.
Данните показват, че публикациите, които идват от източници, за които се знае, че разпространяват дезинформация, се радват средно на шест пъти по-голям интерес. Това включва повече "харесвания", споделяния и други взаимодействия със съдържанието спрямо публикациите от проверени и доверени медии и организации, включително СЗО.
ЕС глоби WhatsApp с 225 млн. евро заради GDPR нарушение
Според проучването Facebook страниците, които са в крайностите на политическия спектър, генерират много повече реакции от политически неутралните и търсещите фактите. Крайнодесните издания в САЩ се оказват с по-голяма вероятност да публикуват неверни новини, като това твърдение на проучването е оспорено от президента на Occupy Democrats Рафаел Риверо, който казва, че когато има грешка, тя винаги се поправя и никога не се публикува подвеждаща информация нарочно.
Facebook отговаря на проучването, че макар фалшивите новини и дезинформацията да генерират повече реакции, това не означава, че са видени от повече хора. Социалната мрежа не публикува информация за това колко души са видели дадена публикация.
Facebook планира да намали новините в профилите
Компанията казва, че "когато погледнете какво съдържание получава най-голямо разпространение във Facebook, то изобщо не е това, което проучаването намеква". Социалната мрежа коментира, че вече работи с 80 партньора, които проверяват фактите в новините на над 60 езика.
Facebook заобиколи правилата на Apple за онлайн игри
Регулатор: Facebook държи монопол от 2011 г. насам
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!