Ф алшивите снимки и дезинформация достигнаха и сателитните изображения. Учени от Университета на Вашингтон са успели да създадат алгоритъм за генериране на фалшиви сателитни снимки, съобщава Engadget.
Става дума за т.нар. deepfake снимки, като технологията придоби популярност със създаването на фалшиви снимки и клипове на известни личности. Същият принцип може да се използва и за друг тип съдържание, включително сателитни изображения.
Марсианският хеликоптер с нови рекорди при третия полет
Учените са създали комбинация от улиците на град Такома и Пекин. Така може да се създадат изцяло погрешни впечатления за даден град и неговата инфраструктура. Съответно това ще доведе и до създаването на грешни карти, услуги за навигация и др.
Създателите на алгоритъма казват, че целта му е не да генерира фалшиви сателитни снимки, а да открива подобно съдържание. Рисковете могат да са военните, които да бъдат подведени чрез фалшиви цели или укриването на други. Също така обаче може да се използват и за скриването на ефектите от влиянието на климатичните промени и други политически цели.
"Хъбъл" засне една от любимите "плоски" галактики
Учените казват, че все пак алгоритъмът може да има и положителни страни. Например да се използва за генерирането на симулации за климатичните промени, за развитието на градовете при определени условия и т.н.
НАСА търси идеи как да храни пътуващите до Марс
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!