Facebook е отделила общо 2,8 млн. часа за различните компютърни ресурси да търсят и премахват фалшиво или подвеждащо съдържание в платформите си само през 2020 г. Това показват нови документи и проучвания, публикувани от The Wall Street Journal.
Според новите данни, социалната мрежа е заделила доста ресурси за търсене на вредно съдържание, като само в САЩ общото време на работа на системите е 319 години за миналата година. Алгоритмите търсят не само фалшиви новини, но и дезинформация и друго вредно и опасно съдържание като публикации на престъпни групи, наркокартели и трафик на хора.
Компанията също така следи и за опити на престъпници да набират "персонал" или още членове на бандите си през Facebook, Instagram и Messenger. Служителите на Facebook също активно проверяват съдържание и изпращат сигнали, когато открият нещо нередно.
Чете ли Facebook личните съобщения в WhatsApp
Изданието твърди, че въпреки големите усилия, Facebook не успява да открие всичко или да вземе очакваните мерки, когато получи сигнал за проблемно съдържание. Компанията казва, че за периода октомври-декември 2020 г. е премахнала 6,7 млн. публикации с реч на омразата.
Говорител на Facebook също така допълва, че се подготвят още допълнителни мерки за проверка и ограничаване на вредното съдържание в платформите. Ще се разчита повече на изкуствен интелект, като ще се проверява не само за фалшиви профили, а и реални такива.
Фалшивите новини привличат повече внимание във Facebook
Понякога реални профили се организират и действат общо за докладване на съдържание, което не им харесва, за разпространение на подвеждаща информация, за реч на омразата и др. Компанията ще насочи вниманието си и към тези онлайн групи, страници и профили и ще ограничава разпространението на публикациите им. А ако нарушителите не коригират действията си след предупрежденията, ще бъдат блокирани напълно от достъп до платформата.
В отделна пресконференция Facebook казва, че е наясно, че това е трудно предизвикателство и трябва внимателно да анализира и преценява кои действия на потребителите са съзнателно организирани и кои са се събрали "органично заедно, за да организират социална промяна". Затова ще се търси за конкретни "технически сигнали", че е налична организация между профилите или групите. Компанията не казва какви са тези сигнали, за да не дава насоки как да бъдат заобиколени.
Facebook планира да намали новините в профилите
Регулатор: Facebook държи монопол от 2011 г. насам
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!