Facebook става на 15 години, като основателят на социалната мрежа Марк Зукърбърг използва момента за равносметка и нови обещания. В профила си той публикува коментар, в който казва, че никога не си е представял, че създаденият от него сайт ще придобие такава популярност.
Facebook плаща на тийнейджъри, за да ги следи
Apple блокира вътрешните приложения на Facebook
"Преди 15 години пуснах първата версия на Facebook от общежитието ми в колежа. По това време ми направи впечатление, че имаше много сайтове, в които можеш да намериш почти всичко - книги, музика, новини, информация, бизнеси - но не можеше да намериш най-важното - хората. Затова направих прост сайт, който беше организиран около хората, където можем да се свързваме с хората, които искаме и да споделяме това, което е важно за нас", пише Зукърбърг.
Зукърбърг: Facebook не продава данните ви
Тим Кук: Време е всички да защитим личните си данни
"Желанието да се изразяваме, да учим повече един за друг и да се свързваме по нови начини беше по-голямо отколкото съм си представял", допълва той. В рамките на две седмици две трети от студентите в Харвард започнали да използват сайта почти всеки ден. След това и студени от други университети проявили интерес и в рамките на година сайтът бил достъпен в близо 30 учебни заведения и се използвал от над 1 милион студенти.
"Бяха нужни около 4 години, за да се свържат 100 млн. души и по-малко от десетилетие те да станат 1 млрд. Днес, около 2.7 млрд. души са свързани чрез нашите услуги", казва Зукърбърг.
Той допълва, че през първото десетилетие много хора са създавали своите мрежи. "Много външни хора смятаха, че това е кратотрайна и незначителна мода, но тези от нас, които използвахме услугите от ранните им дни, знаехме, че се случва нещо специално и важно, което отразява новата реалност как рабои светът днес", допълва той.
Годината, в която ИТ гигантите бяха „напляскани“
Според Зукърбърг днес светът се дефинира от мрежите с хора, които имат свобода да се изразяват и да комуникират. Той допълва, че Facebook не е единствената платформа, която позволява това, а част от по-голяма тенденция на Интернет.
Зукърбърг припомня, че преди дните на интернет, за хората е било трудно да откриват съмишленици, ако нямат такива в близост около тях. Също така лесно се губи връзка с приятели, които се местят. Сега човек може да се свързва с други хора по целия свят, може да комуникира и с институции по нов начин.
Зукърбърг обяви, че е горд с постигнатото през годината
"Ако първата част от този век беше за оформянето на тези мрежи, то следващата фаза ще бъде как хората използват тези мрежи, за да предефинират всеки елемент на нашето общество. Това ще изисква намирането на правилния баланс между свободите и отговорностите", пише Зукърбърг.
Той допълва, че според него Facebook е постигнала голям напредък в балансирането на свободата на изразяване, принципите на защита на личните данни, защитата на изборите и демократичния процес. Същевременно споделя, че трябва още повече проактивност, за да се предотвратяват нови проблеми. Като пример Зукърбърг посочва, че тази година ще Facebook ще повече само в сигурността отколкото са били всички приходи на компанията по време на нейното излизане на фондовите борси. Компанията ще използва все повече и изкуствен интелект, за да си помага.
Според Зукърбърг макар да изглежда да има много трудности и несигурност, в момента хората получават все повече власт и преобразуват обществото в по-отворено и отговорно. Това е тенденция, която е още в своето начало, казва Зукърбърг, като ще отнеме време докато се реализира.
Организирана атака ли са скандалите около Facebook
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!