З апочна знаково дело срещу Meta - компанията, която обединява бизнесите Facebook заедно с останалите социални мрежи - Instagram, WhatsApp, Threads и чат приложението Messenger. Делото е заведено от американското правителство и е с обвинение, че Meta е изградила нелегален монопол върху личните социални мрежи, съобщава Le Monde.
Сред първите разпитани беше основателят на Meta Марк Зукърбърг. Той трябваше да отговаря на множество въпроси и да се защити от обвинения, че компанията му е злоупотребявала с господстващото си положение и изкупува по-малките имена, които смята за конкуренти. Конкретно обвинение е, че е направила така с Instagram и WhatsApp, за да не могат да застрашат бизнеса ѝ.
Тръмп пак си смени мнението за митата за ИТ устройства
Зукърбърг трябваше да коментира и вътрешни имейли години назад, които са приложени по делото. Например през 2011 г. е заявил, че Instagram е хит сред смартфоните и може лесно да копира функциите на Facebook. А през 2012 г. е предложил след купуването на Instagram приложението да бъде оставено на доизживяване, без никакви подобрения, а усилията да бъдат насочени към Facebook.
Основателят на Meta заяви, че това са били просто ранни дискусии преди купуването на Instagram и не са били обсъждани сериозно. Показан е и имейл, в който Зукърбърг пише на екипа си, че Instagram е "много страшен" и "трябва да се замислим да платим много пари за него". В крайна сметка през 2012 г. Facebook придобива Instagram за 1 млрд. долара.
Обвинението твърди, че и придобиването на WhatsApp за 19 млрд. долара през 2014 г. е следвало същите принципи. Зукърбърг се е притеснявал, че приложението може да се преобрази в социална мрежа или просто да бъде купено от друг конкурент.
Отчаяният ход на Apple да избегне митата на Тръмп
Непредвидимостта от митата вече срива ИТ индустрията
Адвокатите на Meta контрират, че и в двата случая след това компанията е вложила милиарди долари инвестиции в приложенията и ги е доразвила, като и двете са популярни и до днес и имат милиарди потребители. Компанията подчертава, че услугите са безплатни за потребителите.
Според американската Федерална комисия по търговия, която е сред основните обвинители, монополът на Meta се изразява в значително влошено потребителско изживяване. Освен това рекламите са твърде много, а промените в услугите - твърде чести. Обвинението отново подчертава думите на Зукърбърг, че е "по-добре да ги купим, отколкото да се конкурираме. Трудно е да съм по-директен от това".
Делото е едва в своето начало. Очаква се разпитите и пледоариите да продължат около 8 седмици. Рискът за Meta е огромен. Ако изгуби делото, тя може да бъде накарана да продаде Instagram и WhatsApp или да ги отдели като самостоятелни компании.
"Доказателствата, които ще бъдат представени по време на делото, ще покажат това, което всеки 17-годишен по света знае: Instagram, Facebook и WhatsApp се конкурират с YouTube, X, iMessage, китайския TikTok и много други", казва говорител на компанията.
Делото е и неприятно "събуждане" за Зукърбърг, който според някои коментатори се надяваше, че чрез сближаването си с новия американски президент Доналд Тръмп ще си спести подобни разходки до съдебната зала. Новата власт обаче засега не показва, че ще смекчи подхода, а и едно от предизборните обещания на Тръмп беше именно, че ще "укроти" ИТ гигантите и техните доминиращи позиции.
Митата на Тръмп ще доведат до поскъпване и на iPhone
Митата на Тръмп сринаха и американските ИТ гиганти
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase