Facebook изглежда все по-неудържимо върви по склона на катастрофата. Всеки ден се появяват нови и нови разкрития около действията на компанията с личните данни на потребителите. Сега се оказва, че Марк Зукърбърг и останалите членове на ръководството на компанията имат някои по-специални привилегии в социалната мрежа спрямо останалите потребители. Например да изтриват съобщения, които са изпратили на други хора, съобщава TechCrunch.
Facebook призна, че чете съобщенията в Messenger
Cambridge Analytica отхвърли обвиненията на Facebook
Официално потребителите на Facebook нямат възможност да изтриват съобщения, които са изпратили на други хора чрез Messenger. Съобщенията се пазят в архива на получателите. Не и ако става дума за Марк Зукърбърг или други топ служители на Facebook.
Топ акционер на Facebook поиска Зукърбърг да напусне
Facebook пази клипове, които смятаме за изтрити
TechCrunch е получил няколко сигнала, които е проверил и доказал, че поне от 2010 г. насам компанията има възможност да изтрива съобщенията на Зукърбърг и ръководството, които са получени и съхранявани в чужди профили. Съобщенията са изчезнали и от архивите, които потребителите могат да изтеглят от профилите си.
Пред изданието Facebook потвърждава новината. Компанията казва, че е въвела тази мярка след хакерската атака срещу Sony Pictures през 2014 г. Тогава филмовата компания беше атакувана от хакери, които след това публикуваха множество съобщения и имейли на ръководството, които разкриваха корпоративни тайни и действия на фирмата.
Facebook казва, че именно в името на корпоративната сигурност е решила да въведе срок на продължителността на съхранение на съобщенията на Зукърбърг и неговите колеги. Компанията смята, че е направила това напълно в рамките на закона. TechCrunch обаче казва, че потребителите никога не са били уведомени за това вмешателство в комуникацията им нито за изтриването на тези съобщения, нито за наличието на такава функция.
Шеф на Facebook: Ръст на всяка цена, даже и тероризъм
Facebook с най-ниско доверие сред ИТ гигантите
Компанията потвърждава, че потребителите могат да трият съобщения само в личните си профили, но те ще остават в профилите на получаталите. За останалите потребители няма "период на съхранение" и се пазят всички съобщения. Изпратените от Зукърбърг съобщения обаче изчезват след известен период от време, който Facebook не уточнява, като освен това не се прилага за всички съобщения на основателя на компанията.
По-рано тази седмица Facebook призна, че алгоритъм сканира съобщенията на потребителите, връзките и снимките и може да ги блокира, ако нарушават парилата на компанията. Новите разкрития ще затруднят допълнително ситуацията на компанията, чийто имидж е сериозно разклатен след вече няколко седмици неспиращи скандали.
Facebook спира да ползва чужди данни за рекламите си
В интервю за Financial Times, главният оперативен директор на Facebook Шерил Сандбърг обяви, че е допуснала грешки, които са позволили да се стигне до тази ситуация. "И до днес не знаем каква информация е взела Cambridge Analytica", коментира Сандбърг. Тя допълни, че тя и Зукърбъг са допуснали и друга грешка, като се забавиха няколко дни с публичната си реакция на скандала. Тя казва, че Facebook досега не е инвестирала достатъчно в сигурността и защитата на данните, като сега това ще се промени и контролът ще бъде затегнат, а поведението на компанията ще е проактивно и ще се опитва да открива и спира потенциални заплахи преди да станат реалност.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!