Е вропейският парламент прие с голямо мнозинство първата стъпка във въвеждането на Закона за изкуствен интелект (AI Act). Общо 499 евродепутати подкрепиха черновата срещу 28 против и 93 въздържали се.
С това ЕП приема настоящия вид на закона и дава разрешение на преговорния екип да започне работа и с Европейския съвет за финализиране на предложението. Когато това стане, то ще може да влезе в сила.
ЕС иска да въведе регулацията бързо, като очакванията са, че това може да се случи през есента или до края на годината. Законът иска да даде повече права и яснота на гражданите, като същевременно въвежда и конкретни правила и задължения за компаниите, които разработват и предлагат AI.
OpenAI: Светът иска AI и пазарът ще му го даде
Предвидени са няколко категории. Първата са алгоритми, които са напълно забранени. Това социални оценки на базата на поведение, характеристики, лицево разпознаване на публични места, биометрично категоризиране, профилииране, разпознаване на емоции за цели за опазване на реда, събиране на видео и снимки за създаване на бази данни за лицево разпознаване. Разрешава се използване на биометрична идентификация в някои случаи на разследвания, но само сред предварително съдебно разрешение.
Изкуствен интелект на Meta генерира музика по текст
Instagram скоро ще има чатбот с персонажи
Друга категория е AI с висок риск. Тези системи са разрешени, но ще трябва да отговарят на повече и по-строги изисквания. Тук са алгоритми за здраве, безопасност, околна среда, основни права.
Хакери изнудват с фалшиви AI снимки
ChatGPT написал фалшиви аргументи за съдебно дело
Има и още категории със среден и почти никакъв риск. Генеративният изкуствен интелект попада в тази с ъс среден риск, като създателите на такива алгоритми като ChatGPT, ще трябва да гарантират прозрачност на метода на работа и данните, като има и задължителна регистрация и изискване за тестване на алгоритмите в изолирана среда, която се наблюдава от регулаторите. Въвеждат се и бази данни, в които гражданите ще могат да проверяват дали дадена компания се е регистрирала и носи отговорност за алгоритмите си. Специална институция пък ще следи за спазването на правилата.
Тим Кук: AI ще е важен, но все още има проблеми
IBM очаква да замени 30% от служителите си с AI
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!