М анията по изкуствения интелект (AI) вече завладя цялата ИТ индустрия и тя ще бъде двигател на прогреса и инвестициите в обозримо бъдеще. Това е възможност за мнозина да създадат нови бизнеси, основани на иновативни идеи.
А Европа отдавна се нуждае от истински ИТ гигант. Регионът няма голямо "мейнстрийм" име с изключение на Spotify, чиято пазарна оценка е под 100 млрд. долара.
Европейските ИТ гиганти са предимно в бизнес сферата. Това са Ericsson, SAP, Atos, Accenture и други. Все компании, насочени към корпоративния сектор. Популярните сред крайните потребители ИТ гиганти са почти изцяло американски и китайски.
AI революцията създава възможност това да се промени. В Европа вече има изобилие от стартиращи компании, т.нар. стартъпи, които са насочени към AI сферата, съобщава CNBC.
Доклад на Dealroom и Accel показва, че водещите AI стартъпи имат доста важна обща характеристика. AI стартъпите в Европа, които са привлекли най-големи инвестиции, са ръководени от хора, които вече имат опит и са работили за американските ИТ гиганти.
Според доклада, в Европа вече са финансирани 221 компании, които разработват генеративен AI. От тях една четвърт са работили в Apple, Amazon, DeepMind, Meta, Google или Microsoft. Колкото по-нагоре в класацията по финансиране се качваме, толкова повече се увеличава делът на бившите служители на ИТ гиганти.
ИТ лидери: AI не е проблем за работните места
От една страна това може да бъде тълкувано като ИТ гигантите да "простират пипала" в стартъп сектора и да "завладяват" компании още в зародиш. Но според Хари Нелис, партньор в инвестиционната компания Accel, ИТ гигантите са "естествени инкубатори" за нови идеи и хора, които , след като натрупат опит и контакти, решават да се опитат да реализират бизнес целите си.
Според Нелис в момента е "златната възможност" за хората с предприемаческо мислене да основат компании за генеративен AI. А Европа се оформя като място, към което се увеличава фокусът на ИТ индустрията и има много нереализиран потенциал.
Най-големият AI стартъп в региона е френската компания Mistral. Централата ѝ е в Париж, като вече е привлякла 1,1 млрд. долара финансиране. Втора е германската Aleph Alpha с 641 млн. долара инвестиции. Трета е Hugging Face, отново френска, с инвестиции за 396 млн. долара.
Apple скоростно въвежда AI в Siri и iOS
Изкуственият интелект е расист, но не го осъзнава
Самите американски ИТ гиганти също увеличават инвестициите си в Европа, включително за разработка на AI. Британската DeepMind беше купена от Google през 2014 г. и в момента е сред двигателите на AI платформата Gemini. Meta разработва AI в Париж от 2015 г. Mistral има инвестиция от Microsoft и е ръководена от бивш експерт на DeepMind, а съоснователите ѝ са били в Meta.
Докладът на Accel показва, че и 38% от европейските AI стартъпи имат поне един съосновател, който е с академична титла. Най-често това са експерти от британски или френски университети. Именно Франция се оформя и като своеобразен AI център в Европа. В страната има голяма концентрация на AI компании, като 4 от тях са в топ 10 на тези с най-голямо финансиране. Една е германска, а три - от Великобритания.
Apple гледа към бъдеще с много AI и без смартфони
Проучване: Хората очакват да загубят контрол над AI
Пред тях стоят множество предизвикателства, за да се превърнат в световен мейнстрийм ИТ гигант. Първото е да развият идея, която да плени стотици милиони хора. Второто е да оцелеят на пазара достатъчно дълго време, за да започнат да генерират печалба. Третото е да удържат на неизбежния натиск от самите ИТ гиганти, които веднага щом усетят, че имат нов конкурент, ще започнат да му предлагат все по-атрактивни оферти за придобиване.
Смартфонът ще е "прозорецът към AI"
Експерти: Не се адресират рисковете на AI
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!