Е вропейската космическа агенция (ЕКА) трябва да увеличи усилията си и да се превърне в космическа сила редом с агенциите на САЩ и Канада. Това е една от съгласуваните цели след мащабна среща на представителите на ЕКА, съобщава Ars technica.
Новите планове на ЕКА ще се нуждаят от повече финансиране. Германия, Франция и Италия са трите държави с най-голяма тежест в ЕКА, тъй като дават близо 60% от цялото финансиране на агенцията. Те са се съгласили да осигурят 16.9 млрд. евро за следващите три години.
Това е с малко над 2 млрд. евро повече от досегашния бюджет на ЕКА, но и с 1,6 млрд. евро по-малко от търсенето от институцията. Въпреки това ЕКА е доволна и има амбициозни планове.
Нова карта на Вселената показва колко е голяма
Една от тях е развиване на мисията за изпращане на марсоход. Тя се отлага години наред, като вече се разработва две десетилетия. През 2009 г. трябваше НАСА и ЕКА да разработят проекта заедно, но три години по-късно НАСА се отказа заради високите разходи и нужда да пренасочи средства към космическия телескоп "Джеймс Уеб".
В последствие ЕКА сключи партньорство с Русия за мисията ExoMars. Тя трябваше да бъде изстреляна тази година, но войната в Украйна практически прекрати и този проект.
Първият мини сателит успешно достигна Луната
Лунната светлина помага за по-точни сателити
ЕКА и НАСА са възобновили преговори за съвместна работа по ExoMars. ЕКА ще върши по-голямата част от работата и отговорностите, докато НСА ще помага с опит, някои компоненти и ракетата за изстрелване. Най-ранната дата за мисията обаче е 2028 г.
5 любопитни факта за новия космически телескоп
НАСА се притеснява от недостиг на астронавти
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!